• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ÇORUH VADİSİNİN YENİLEBİLİR YABANİ MEYVELERİ

Çoruh Vadisi doğal güzelliklerinin yanı sıra çeşitli doğal meveleriylede dikkat çekiyor. Özelliklede yenilebilir yabani meyveleriyle…


çoruhmeyveleri2DATUR&Patika Medya işbirliği ile Çoruh Vadisi ile ilgili her şeyi patikaa.com’da yayınlamaya başlıyoruz. İlk yayınımızı Çoruh vadisindeki yenilebilir yabani meyvelere ayırdık.

İşte Çoruh vadisinin yenilebilir yabani meyveleri

Çoruh vadisi, yabani meyvelerin gerek sayısı ve gerekse biyolojik çeşitliliği bakımından büyük bir zenginliğe sahiptir. İspir ve Uzundere’de yapılan saha araştırmalarında değişen yoğunluklarda toplam 17 yenilebilir yabani meyve türüne rastlanmıştır. Sarp arazi yapısı nedeniyle kültür meyveciliğinden çok yabani meyve toplayıcılığı ön plana çıkmaktadır.

çoruhmeyveler5Çoruh vadisi, yabani meyvelerin gerek sayısı ve gerekse biyolojik çeşitliliği bakımından büyük bir zenginliğe sahiptir. Yabani meyveler geniş form zenginliği ile bölgenin eşsiz coğrafyası içerisinde inanılmaz görüntüler oluşturur. Yenebilir yabani bitkiler, kuru arazilerde yetiştiği için, bunların tadı, taşıdığı mineraller ve kokuları, tarım yoluyla yetiştirilen meyvelere göre daha yoğundur. Yabani meyveler erozyon alanlarında ve özellikle de normal meyve ağaçları için fazla rüzgarlı olan alanlarda bolca bulunur. Bu bitkiler kuşları ve böcekleri de içeren ekosistem için ev sahipliği yapar. Bazı yabani ağaçlar arazi sahibi ailelerin malıdır. Ceviz veya elma toplarken Barhal’daki köy kadınları, bazen yakındaki ağaçlarda meyve yiyen ayıları görür.
 Yerel meyveler taze veya kurutulmuş olarak (reçellerde, şerbetlerde, marmelatlarda) veya Pestil ve Köme (Cevizli Sucuk) yapımı için kullanılır. Aynı zamanda bu meyveler birçok farklı hastalığın tedavisinde doğal ilaç olarak da kullanılır. İspir ve Uzundere’de yapılan saha araştırmalarında değişen yoğunluklarda toplam 17 yenilebilir yabani meyve türüne rastlanmıştır

çoruhmeyveleri41. Ahududu Rubus idaeus
2. Kuşburnu Rosa spp
3. Yabani Erik Prunus spp
4. Alıç Crateagus spp
5. Yabani İğde Hippophae rhamnoides
6. Yabani Hurma Diospyros lotus
7. Kızılcık Cornus mas
8. Yabani Armut Pyrus elaegrifolia
9. Kızamık Berberis vulgaris
10. Yabani İncir Ficus spp
11. Böğürtlen Rubus fruticosus
12. Yabani Kiraz Prunus avium
13. Mahlep Prunus mahleb
14. Kara Dut Morus nigra
15. Yabani Elma Malus spp
16. Nar Punica granatum
17. Ayva Cydonia vulgaris

çoruhmeyveleri3.Sarp arazi yapısı nedeniyle kültür meyveciliğinden çok yabani meyve toplayıcılığının ön plana çıktığı bölgede toplanan yabani meyveler yaş ya da kuru olarak tüketildiği gibi özellikle kızılcık ve dutlar pekmez-pestil yapımında da kullanılmaktadır.

Karadut: Bölge’nin her yerinde bu büyük ağacın birçok yaşlı örneğini bulmak mümkündür. Lezzetli sulu meyvesi temmuz ayının sonunda toplanır ve taze olarak içilir veya şerbet, reçel ya da pekmez olarak tüketilir.

Yabani Çilek, Ahududu ve Böğürtlen: Bunlar ormanların yakınlarında ve içlerinde veya yol kenarlarında nemli eğimlerde yetişir. Ağustos’un başlarında toplanır ve taze olarak veya reçel şeklinde tüketilir.

Kuşburnu: Eylül ayında toplanır. Marmelat yapmak için kullanılır, aynı zamanda enfeksiyonlar ve soğuk algınlığına karşı bir tıbbi bitki çayı olarak kullanılır.

Alıç: Bölgede yetişen, biri endemik olmak üzere dört alıç türü bulunur. Bunlar genellikle kalp sorunlarının tedavisinde kullanılır.

Yabani Kiraz: Bu meyve büyük ağaçlarda yetişir ve kırmızı veya siyah meyve şeklinde bulunur. Bölgenin hemen her yerinde görülmekle birlikte, İspir yakınındaki Salakçur’da ve Uzundere yakınında Uzunkavak’ta çokça bulunur. Meyvesi, temmuz veya ağustos’ta toplanmakta, kabızlık ve idrar yolları sorunları için taze olarak kullanılır.

Yaban Armudu: Bu meyve uzun, koyu renk ağaçlarda yetişir (genellikle Banda veya Ahlat adı verilir) ve Çoruh Vadisi’nin birçok yerinde bolca bulunur. Yaban Elması daha az bulunur. Her ikisi de eylül ayında toplanır ve kış gıdası olarak kullanılmak üzere kurutulur.
Tıbbi amaçla kullanılan daha küçük bitkiler arasında Yer İğdesi (ağrı kesici olarak ve yaralar için kullanılır) ve Diken Üzümü (şerbet veya çorba olarak ve soğuk algınlığı için kullanılır) yer alır. Laz Kirazı Ağacı, sadece Uzundere ve İspir’de (yerel adı Mehlem) bulunur. Çekirdekleri, teneffüs zorlukları ve şeker hastalığı için kullanılır.

DATUR

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?