• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN, AYDER VE UZUNGÖL AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Şu anki Ayder Yaylası bizim temsilimiz olamaz. Allah’ın bize verdiği Ayder bambaşka ama biz Ayder’i kirlettik, rezil ettik. Ayder’i kentsel dönüşüm değişimle şanına yakışır bir hale getireceğiz. Aynı değişim dönüşümü de Uzungöl’de yapmamız lazım” dedi. 


Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde düzenlenen AK Parti Rize İl Başkanlığı 92. Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı’na katılarak partililere hitap etti.

“YATIRIMLARI ÇOK YAKINDAN TAKİP EDİYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın turizm yatırımları ile ilgili sözleri şu şekilde;

“Ülkemizin her meselesini olduğu gibi Rizemizi ve bölgemizi ilgilendiren tüm yatırımları çok yakından takip ediyorum. Zaten bunları yakından takip etmediğiniz zaman temelini atarsın öyle kalır. Yıllarca öyle olmadı mı Yıllarca öyle oldu. Temelleri attılar, betonu döktükleri yerde o iş kaldı veya projede kaldı ama biz 15 sene önce geldiğimizde ne dedik ‘Bizim attığımız temeller yerinde kalmayacak, yükselecek ve ben temel atmaya değil açılışlara geleceğim’ dedim ve hamdolsun bugüne kadar yüzlerce eserin hep açılışlarında oldum. Çok müstesna bazı önemli eserler vardı ki onların doğrusu temel atmasına da gittim, teşvik olsun diye.”

Karadeniz’in eğitimden sağlığa, ulaşımdan enerjiye kadar hemen her alandaki yatırımlarla sadece Türkiye’de değil adeta tüm dünyada yeniden keşfedilen bir yer haline geldiğini gördüklerini anlatan Erdoğan, “Bunlar yeterli değil çünkü Karadenizimizi çok daha farklı kılacağız, inşallah şu anda onun da gayreti içerisindeyiz. Meyveler yavaş yavaş toplanmaya başladı” diye konuştu.

Üniversitenin eğitimde marka haline dönüşme konusunda emin adımlarla ilerlediğini, ilk orta ve lise düzeyinde de okullarda hem fiziki imkanlar hem de kalite anlamında önemli gelişmeler yaşandığını ifade eden Erdoğan, sağlık konusunda da il ve ilçe merkezlerinde her türlü altyapının büyük ölçüde tamamlanmış durumda olduğunu bildirdi. 

Karayolu yatırımlarında ciddi mesafe alındığını, bölünmüş yol ve tüneller sayesinde kesintisiz bir yolculuğun mümkün hale geldiğini belirten Erdoğan, en önemli eksiklik olan havayolu ulaşımı sorununu da yıllık 2 milyon yolcu kapasitesiyle kısa zamanda bitireceklerini aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm bu gelişmelerin en somut neticelerini turizm sektöründe gördüklerini, Karadeniz’in yaylaları, köyleri ve kıyılarının başta Araplar olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinden gelen ziyaretçilerle dolup taştığını belirterek, şöyle konuştu:

“İnşaat ve turizmin en önemli özelliği pek çok sektörün de sürükleyicisi ve lokomotifi olmalarıdır. Ancak bu güzel gelişmeler yaşanırken bölgemizin tabii ve beşeri zenginliklerini mutlaka korumalıyız. Yapılaşma konusunda bu sancıyı uzun süredir ziyadesiyle zaten yaşıyoruz. Turizmde de aynı hataya düşülmeyeceğini ümit ediyorum. İşte şu yapılaşmayı yaparken, biz ana-baba ocağımıza evimizi yaparken dedik ki ‘Yerel mimariyle bir ev yapalım’ ve evimizi de yerel mimariyle yaptık. Bununla kalmadık, ‘Devlete ait yaptığımız inşaatları, okulları vesaire onları da yerel mimariyle yapalım’ dedik. Niye Benim vatandaşım da yerel mimariyle yapsın istedik.”

Halihazırda 480 lojman inşaatının da yerel mimariyle yapımının devam ettiğini, bu inşaatları görenlerin de Rize mimarisinin bambaşka olduğunu göreceklerini anlatan Erdoğan, “Bunu anlatmamız lazım. Bu neyle olacak Lafla olmaz, eseri göstereceksin, şimdi biz bunu gösteriyoruz, bunu ispat ediyoruz. İnanıyorum ki bunlar görüldükçe benim vatandaşım da ‘Benim de niye böyle bir evim olmasın ‘ diyecektir buna göre yapacaktır. Öyle dört tane kazık üzerine dik binayı, ondan sonra da gelsun sel, alsun götürsün oni. Olmaz, ondan sonra da devlet suçlu. Ya devlet niye suçlu olsun, suçli sensun. İşi sağlam yapacağız” diye konuştu. 

Erdoğan, Rize İl Teşkilatı’nda arkadaşlarıyla konuşurken yaylaların gündeme geldiğini belirtti.

“Şu anki Ayder Yaylası bizim temsilimiz olamaz. Allah’ın bize verdiği Ayder bambaşka ama biz Ayder’i kirlettik, rezil ettik. Başkan, öyle olur mu? Olmaz değil mi?” ifadesini kullanan Erdoğan, konuştuğu kişilerin kendisine bu konuda hak verdiğini aktardı.

Erdoğan, bu yerler üzerinde devlet olarak da özellikle duracaklarını, Ayder’i kentsel değişim ve dönüşümle hakikaten şanına yakışır bir hale getireceklerini bildirdi.

Aynı şekilde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Uzungöl’ü konuştuklarına değinen Erdoğan, aynı değişim ve dönüşümü Uzungöl’de yapmaları gerektiğini, buraların çekim alanı olduğunu, bu düzenlemeler yapıldığında buraya gelip gidenlerin sayısının çok daha fazla olacağını vurguladı.

“KAZANÇLAR UĞRUNA GÜZELLİKLERİN TAHRİBİNE MÜSAADE ETMEMELİYİZ”

Rize’de henüz doğru dürüst bir otelin olmadığına dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

“Buralara gelenler geliyor, nasıl kaçacağım diye düşünüyor. Şimdi bazı arkadaşlarımızı teşvik ediyoruz. Onlar bu otel olayına girmeleri halinde Rize biraz rahatlayacak. Bunu bir an önce yapmamız lazım. Bir taraftan milletvekillerimiz, bir taraftan biz sıkıştıracağız. İnşallah bu girişimcilerimiz, Rizeli hemşehrilerimiz bu adımı atarlarsa o zaman Rize daha çok turist çekecek. Tamahkarlığa kapılarak, anlık kazançlar uğruna güzelliklerin tahribine asla müsaade etmemeliyiz. Buna dikkat edelim. Aynı şekilde yine tamahkarlığa kapılarak misafirlerimizin gönüllerini kıracak hal ve hareketlere meyledilmemeli. Güveniyorum. Gençler, AK Parti teşkilatları olarak diğer kurumlarımızı, belediyelerimizi, müteşebbisleri sürekli murakabe ederek gereken durumlarda ilgili bakanlarımıza, hatta şahsıma bilgi vererek bu meseleye sahip çıkmanızı istiyorum.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?