• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

DEFİNECİLERİN GÖZÜ KARADENİZ’DE

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre define avcıları resmi başvuru yaparak arama yaptıkları en fazla bölge Karadeniz oldu.


definekaradeniz1Türkiye’de kısa yoldan zengin olmak isteyenlerin başvurdukları yollardan biride Define Avcılığı. Türkiye’nin dört bir yanında resmi ve kaçak kazılar yapılıyor. Define Avcıları ellerinde haritalarla bölge bölge dolaşıyorlar.

Birçok medeniyetin geçtiği Karadeniz’de, Define Avcıların en çok dikkatini çeken bölge. Define kazısı başvurularında en çok Karadeniz Bölgesi’ne yönelik başvurular göze çarpıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre başvuruların yıllara göre il genelindeki baş sayıları farklılık gösterse de 2013 yılı istatistikî bilgilere bakıldığında en çok izinli define kazısı yapılan ilerin başında Giresun, Ordu, Bursa, Sivas yer aldı. Ancak bu izinli kazılarından herhangi bir gömü veya defineye rastlanmadı.

definekaradeniz2Tarihteki ilk uygarlığın izlerinden bugünlere farklı etnik ve din ve kültür yapısıyla hala araştırmacıları şaşırtan bulgularıyla Anadolu ve Karadeniz bölgesi, define avcılarının da umudu. Bu nedenle, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nca “taşınır ve taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarını meydana çıkarmak üzere, araştırma, sondaj ve kazı yapma hakkı, sadece Kültür ve Turizm Bakanlığına ait” olduğunu belirtse de define efsanelerinin etkisinde kalan kişilerin taleplerini karşılamak ve kaçak aramaları önlemek amacıyla define arama izni verilebiliyor.

Peki, Define Avcıları resmi başvuru sonucunda altın bulursa dağılım nasıl oluyor. Bunu cevabı da şöyle; Kanuna göre, arama sonucunda bulunan Define hazineye ait arazideyse %50’si arayıcıya, özel veya tüzel kişilere ait arazideyse %40’ı arayıcıya, %10’u ise mülk sahibine veriliyor.

definekaradeniz3

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?