• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

“DELİ İBRAHİM” RİZE’DE SAHNELENECEK

Erzurum Devlet Tiyatrosu tarafından hazırlanan “Deli İbrahim” isimli tiyatro oyunu 13-14 Ocak tarihlerinde Rize’de sanatseverlerle buluşacak.


DeliİbrahimRizedeSahanelenecek-2Rize’de tiyatro etkinlikleri sürüyor. İsmail Kahraman Kültür Merkezi Turne Sahnesi’nde yeni yılın ilk oyunu “Deli İbrahim” olacak.

Erzurum Devlet Tiyatrosu oyuncularının 13-14 Ocak tarihlerinde saat 19.30’da İsmail Kahraman Kültür Merkezi Sahnesinde tiyatroseverlerle buluşturacağı tek perdelik oyunu Turan Oflazoğlu yazdı.Yönetmenliğini ise; Sinan Pekinton yapacak.

DeliİbrahimRizedeSahanelenecek-1Oyunun konusu ise şöyle; Saltanatı süresince bir kafeste yaşamaya mahkum olan İbrahim, ruhi yapısıyla padişah olacak nitelikte bir kişi değildir. Ama Osmanlı devlet geleneğinin bir sonucu olarak IV. Murat’tan sonra tahta çıkartılır. Şizofrenik yapısının öne çıktığı tahta çıkış töreninde İbrahim’in söylediği sözler onun aslında güç ve iktidar peşinde olmadığını gösterir. Bu durum ise bürokratların içini rahatlatır. Padişah IV. Murat’ın ardından tahta oturan İbrahim’in devlet işlerindeki tecrübesizliğini sadrazamı Kara Mustafa Paşa kapatır. Ancak Kara Mustafa Paşa’nın yönetimdeki bu etkisi Valide Sultanı endişelendirmektedir. Kösem Sultan ile Kara Mustafa Paşa arasında başlayan savaş ise İbrahim’in çılgınlığını cinnete çevirir ve saray karışır.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?