• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

21 Ağustos 2014

DENİZLERDE AV İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Su Ürünleri Kanununa göre av yasakları nedeniyle 15 Nisan’da ara verdikleri avcılığa 1 Eylül’de tekrar başlayacak olan balıkçılarımız, yeni sezon hazırlıklarını sürdürüyor.


takalarhazırlanıyor2

Barınaklarda Sezona Hazırlanıyor

Balıkçılarımız av sezonuna ağlarını tamir ederek ve teknelerinin bakımını yaparak hazırlanıyor.

Rize Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Su Ürünleri teknik personellerince barınak işletmecilerinden gelen talepler doğrultusunda yapılan çalışmalarda barınakların iç kısmının derinlik ölçümleri yapıldı. Derinliği 3 metreden daha sığ olan barınakların kum tarama işlemlerinin mevzuata uygun olarak gerçekleştirilebilmesi için işlemler başlatılmıştır. 1 Eylül de açılacak balıkçılık sezonunda tüm balıkçıların mağduriyet yaşamadan faaliyetlerine devam etmeleri için alınması gereken tedbirler ile ilgili çalışmalar sürdürülüyor.

takalarhazırlanıyor3Avcılık Sezonu Öncesi Gır Gır Ağı Ölçüm Belgesi Uyarısı

Trabzon İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cahit Gülbay’da 1 Eylül itibariyle başlayacak olan su ürünleri av sezonu öncesi çevirme ağlarıyla(gırgır ) avcılık yapacak olan balıkçıları uyararak 1380 Sayılı Kanuna istinaden yayımlanan 3/1 numaralı Ticari amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğin Çevirme ağlarına ilişkin yasaklar başlıklı 12.maddesi 9.bendinde “Gırgır ağı kullanan balıkçı gemileri için Bakanlık il veya ilçe müdürlüklerinden ağlarının derinliğini gösterir, bir av sezonu geçerli olan, ek-3’de yer alan “Gırgır Ağı Ölçüm Belgesi”nin alınması zorunludur.” hükmü bulunduğuna işaret ederek gır gır teknesi donatanlarının söz konusu Ağ Ölçüm Belgesi’ni sezon öncesi alarak herhangi bir idari yaptırımla karşı karşıya kalmamaları konusunda uyardı.

GülbaY söz konusu belgenin Trabzon ili sınırları içerisinde tüm kıyı İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinden alabileceklerini belirtti.İl Müdürümüz Cahit Gülbay yaklaşan yeni sezon öncesi balıkçılara bereketli,sağlıklı bir av sezonu dileyerek sözlerini tamamladı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?