• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

17 Ekim 2014

DERELERE ALABALIK DESTEĞİ

2005’ten Bugüne Kadar 8 Milyon 615 Bin Alabalık Derelere Bırakıldı


AlabalOrman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü’nce dere, göl, gölet gibi orman içi suların yerli türlerimizle balıklandırılması için uygulanmaya koyulan “Doğal Alabalık Üretimi, Yetiştirilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması Projesi” kapsamında derelere bırakılan alabalık yavruları tabiata uyum sağladığı bildirildi.  Orman içi suların balıklandırılması maksadıyla başlatılan proje ile 2005’ten bugüne kadar 8 milyon 615 bin alabalık derelere bırakıldığı açıklandı.

Alabalıklar Markalanıyor

Proje kapsamında üretilerek doğaya salınan balıkların salım başarılarının tespit edilmesinde yapılacak izleme çalışmaları 2014’te imzalanan işbirliği protokolüne uygun olarak DKMP Genel Müdürlüğü ile Karadeniz Teknik Üniversitesi tarafından yürütülüyor. Bu kapsamda belirli alanlarda salım başarısını izlemek için orman içi sulara bırakılan alabalıkların bir kısmı markalanıyor.

Ayrıca, Trabzon Altındere ve Mersin Çamlıyayla üretme merkezlerinde yürütülen çalışmalar hızla devam ediyor. 2014’te Trabzon İli Çaykara İlçesi Büyük Yayla deresine bırakılan markalanmış alabalıkların salım başarısının tespiti için 11 Eylül 2014 tarihinde balıkların salındığı derenin farklı kısımları elektroşokla tarananarak yakalanan markalı alabalıklar, boy ve ağırlıkları ölçüldükten sonra yeniden akarsuya salındığı açıklandı.

Markalı Alabalıklar Tabiata Uyum Sağladı

Bakanlıktan yapılan açıklamada Doğaya salınan markalı alabalıkların ilk izleme çalışmaları neticesinde; alabalıkların tabiata tutundukları, boy ve ağırlık olarak gelişme gösterdikleri, kondisyon faktörlerinde azalma meydana gelmediği ve doğal alabalıklarla aynı ortamı paylaştıkları tespit edildiği ifade edildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı orman içi sularda doğal ve endemik alabalık türlerimizin korunması, geliştirilmesi ve sürdürülebilir kullanımı ilkesi çerçevesinde üretim ve tabiata salım çalışmalarını sürdürüyor. Yürütülen çalışmaların başarıya ulaşması maksadıyla izleme çalışmaları ve üniversitelerle işbirliği de devam ediyor.

Orman İçi Sulardaki Tabii Alabalık Popülasyonu Artırılacak

baklklaralabalk2005 yılında uygulamaya geçilen proje ile orman içi sulardaki tabii alabalık popülasyonlarının artırılarak gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacak bu proje ile bozulan alabalık habitatlarının rehabilitasyonu, gen kaynakların korunması, doğal türlerimizin tanıtımı ve farkındalığın arttırılması ile sportif olta balıkçılığının geliştirilmesi hedefleniyor.

Orman içi dere, göl ve göletlerden alınarak anaçlardan üretilen yavru balıklar, anaçların alındıkları kaynağa bırakılıyor. 2005 yılından bugüne kadar 8 milyon 615 bin alabalığın orman içi sulara salındığı açıklandı.


 

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?