• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

11 Aralık 2014

DERSİMİZ ATMACA

Karadenizlilerin olmazsa olmazı Atmaca, gelecek nesillere daha iyi aktarılması için okullarda uygulamalı eğitimle anlatılmaya başlandı.


Dersimiz-Atmaca2Karadeniz’de özellikle Artvin ve Rize civarında yoğun bir şekilde yapılan Atmacacılık, bölge halkına Atalarından miras kalmış, Osmanlı İmparatorluğunda Padişahların dahi ilgi duyduğu bu güzel ve yırtıcı kuş öylesine benimsenmiş ki çevikliği ile saraylarda cengâverlere isim dahi olmuş. Atmaca, günümüzde özellikle Kemalpaşa, Arhavi, Fındıklı, Ardeşen, Pazar, Çayeli ve kısmen Rize merkezde yapılan Atmacacılığa ilgi her geçen gün artıyor.

Dersimiz-Atmaca4Bu özel kuş, haliyle gelecek nesillere daha iyi anlatılması için okullarda uygulamalı eğitimle anlatılmaya da başlandı. Rize’nin Pazar ilçesindeki Hamidiye Çözüm Koleji yetkilileri önce sınıfa Atmaca getirdi. Sosyal Bilimler Öğretmeni Osman Bülent Buçan’da, “Bölge Kültürlerimizi Tanıyalım” konu başlığında Atmaca’yı öğrencilerine daha yakından tanıtabilmek için bir sunum hazırladı. Sonra da aktif olarak Atmaca sporuna İlgi duyan ve bu dalda belgeseller, sergiler, seminerler ve çeşitli araştırmalar yapan Kolejin Halkla İlişkiler Müdürü Salih Navdar’ın da katkılılarıyla Anasınıfı ve Orta Öğretim öğrencilerine bilgiler aktarıldı.

Sunum sonrası öğrencilere; Atmacanın yakalanmasından donak takılmasına, kundaklanmasından beslenip doğaya yeniden bırakılması süreci uygulamalı olarak anlatıldı. Bu esnada ilk kez bu kadar yakından atmaca gören ve ona dokunma fırsatı bulan öğrenciler büyük heyecan yaşadılar.

Dersimiz-Atmaca3Hedefine ulaşılan bir sunum sonrası öğrenciler; Ata sporu olarak yapılan ve Karadeniz’de adına şarkılar, destanlar hatta heykeller dikilen kültür simgesi Atmaca’ya ilgilerinin arttığını ifade ettiler.

Kaynak: Ardeşen’in Sesi Gazetesi

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?