• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

DERSİMİZ LAZCA

Arhavi Laz Kültür Sanat ve Turizm Derneği, Lazca ders verilen Cumhuriyet Ortaokulunu ziyaret etti. Dernek üyeleri Lazca kitapları öğrencilere hediye etti.


LazcaDerseDestek4Ortaokullar düzeyinde devlet okullarında seçmeli ders olarak Lazca eğitiminin başlamasının ardından Arhavi’de bir okulda da lazca eğitim verilmeye başlandı. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca alınan kararla ortaokullarda seçmeli olarak verilen lazca dersine ilgi büyüyor. İlçemiz Cumhuriyet Ortaokulu’nda 15 öğrenci tarafından tercih edilen lazca dersi öğretmen Ali Gümüş tarafından veriliyor.

LazcaDerseDestek2Arhavi Laz Kültür Sanat ve Turizm Derneği Lazca dersini ziyaret etti. Dernek Başkanı Hasan Köseoğlu ve yönetim kurulu üyeleri tarafından gerçekleştirilen Lazca dersi ziyaretinde, öğrencilere Lazika yayın kolektifinin hazırladığı, Büyük Fare (En DidiMtugi) ve Tavuk ile Tilki (Mamuli do Mkapu) çocuklara ait hikâye kitaplarını dağıtıldı. Öğretmenlerinin tahtaya yazdığı Lazca yazıları rahatlıkla okuyabilen öğrenciler dikkatlerden kaçmadı. Lazca eğitim alan öğrencilerin yaptığı açıklamada ‘Biz lazcayı zaten çok seviyoruz evimizde ailemiz lazca konuşuyor. Bizde onlar gibi konuşabileceğiz inşallah, zaten burada dalaz olmayıp lazcayı öğrenmek için seçmeli ders hakkını kullanan arkadaşlarımızda var’ dediler.

LazcaDerseDestek3Arhavi Laz Kültür Sanat ve Turizm Derneği Başkanı Hasan Köseoğlu ise;“Dilimizi ve kültürümüzü unutturmamaya ve korumaya devam ediyoruz. Okullarda açılan lazca dersler olduğu için bizde öğrencilere elimizden geldiğince kaynak kitap vermeye çalışıyoruz bulduğumuz kitapları öğrencilere gelip dağıttık, öğrencilerin mutlu olması bizi daha da mutlu etti. Kaynak kitap buldukça dağıtmaya devam edeceğiz. Umarım dilimizi ve kültürümüzü gelecek nesillere aktarırız” şeklinde konuştu.

LazcaDerseDestek5

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?