• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

DOĞA HARİKASI KAÇKAR DAĞLARI

Türkiye’nin dördüncü büyük dağı olan Kaçkar Dağı, yüksekliğinin yanı sıra kuzeydoğu ve kuzeybatısında barındırdığı sıra dağlarıyla, yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.


SabriAslışenYazıyorKaradeniz’in sıfır rakımından bakıldığında karşımıza Doğu Karadeniz’in Kaçkar Dağları’nın kuzey batısında yer alan 3 bin 711 rakımlı Verçenik Dağı, eteklerinde barındırdığı doğal güzellikleri, endemik bitki örtüsü ve faunasıyla keşfedilmeyi bekliyor.

Verçenik Dağı (Üçdoruk), Kuzey Anadolu Dağları’nın Doğu Karadeniz Bölümü’nde, Kaçkar Dağlarında bulunan 3 bin 711 m yüksekliğinde bir dağ. Doğu Karadeniz Dağları’nda Kaçkar Dağı’ndan sonraki ikinci en yüksek zirvesine sahip Verçenik Dağı, Türkiye’nin sekizinci yüksek dağı. Birçok dağ ve doğaseverin tercihi arasında olan dağ, en yüksek zirvesi ortada olmak üzere yan yana üç doruktan oluşması dolayısıyla çoğu dağcılar Verçenik Dağına “uç doruk” adını vermişlerdir.

DoğaHarikasıKaçkar3 Teknik tırmanış isteyen parkura sahip olan Verçenik Dağına Ağustos ayından itibaren tırmanış yapılıyor. Ağustos ayı öncesi bölgeye gelen yerli yabancı doğasever ya da dağcılar, zirve tırmanışından çok dağın etrafında bulunan irili ufaklı 30’a yakın göl ile çevresindeki flora zenginliğini görmek için buraya geliyor.

DoğaHarikasıKaçkar4Aralarında Rize Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Yrd.Doç. Abdulkadir Özgür, Anestezi Uzmanı Dr.Mehmet Demirçelik ve Erzincan Üniversitesi Öğretim Görevlisi TDF Kurul Üyesi Yılmaz Ünal ile eğitimci ve çeşitli meslek dallarında görevli bir gurup Verçenik Dağı eteklerinde kamp kurarak, şehrin gürültülü ve stresli ortamında birkaç gün uzak kalmayı tercih ettiler.Ve herkesin Doğu Karadeniz’in doyumsuz doğa güzelliklerini görmesini istediler.

DoğaHarikasıKaçkar2

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?