• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

12 Nisan 2015

“DOĞU KARADENİZ GEN MERKEZİ KONUMUNDADIR”

Kalkınma Bakanlığı, Türkiye’nin en önemli biyolojik zenginliğine sahip bölgelerden olan Doğu Karadeniz’in ekosistemini ve endemik florasını korumak için çok önemli eylem planı hazırladı.


GenMerkeziKaradeniz-3Kalkınma Bakanlığı, hazırladığı eylem planında ana vurgu “Bölgenin sahip olduğu gen kaynakları korunacaktır. Bölge ciddi anlamda bir gen merkezi konumundadır” oldu. Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) tarafından biyolojik çeşitlilik bakımından dünya çapında önemli 200 ekolojik bölgeden biri olarak belirlenen, 122 Önemli Bitki Alanı (ÖBA) arasında bulunan, 184 Önemli Kuş Alanı (ÖKA) arasında olan, 537 odunsu bitki, 126 kuş, 30 memeli, 21 sürüngen ve 116 endemik bitki türüne ev sahipliği yapan Doğu Karadeniz Havzası’nın ekosisteminin korunması için Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Eylem Planı hazırlandı.

DOKAP tarafından ‘Turizm ve Çevresel Sürdürülebilirlik’ başlığı altında hazırlanan Eylem Planı için hazırlanan raporda şu plana yer verildi: “Bölgenin sahip olduğu gen kaynakları korunacaktır. Bölge ciddi anlamda bir gen merkezi konumundadır. Bu itibarla genetik kaynakların korunması, yerinde muhafazası ve tahrip edilmeden ekonomiye kazandırılması gerekmektedir. Bakanlıkların uygulamalarının yanı sıra Bölge Valiliklerinin, STK’ların, üniversitelerin ve araştırma kuruluşlarının çevresel sürdürülebilirliğin sağlanması, biyolojik çeşitliliğin belgelenmesi ve ekonomiye kazandırılması ile ilgili araştırma ve uygulama projeleri geliştirmeleri desteklenecektir. Bölge endemik türler açısından zengin bir floraya sahiptir. Bu floranın tıbbi ve aromatik bitkiler bakımından envanterinin yapılarak belirlenecek başat türler üzerinde ilaç ve kozmetik sanayiinde kullanılmak üzere çalışmalar yapılacaktır.”

GenMerkeziKaradeniz-2Bölgenin ‘gen haritası, biyolojik zenginliği ve ekosisteminin’ oldukça güçlü ve zengin olduğuna dikkat çekilen Eylem Planı’nda ‘bölge halkının hassasiyetinin’ gözetilmesi gerektiği de vurgulandı. Hazırlanan raporda ‘bölge halkının çevre konusunda oldukça hassas olduğuna’ dikkat çekilerek, ‘eko sistem zenginliğinin tahrip edilmeden ekonomiye kazandırılması’ gerektiği özellikle belirtildi.

Raporda ayrıca, ”Yöre halkı biyolojik çeşitliliğe ve ekosisteme sıkı sıkıya bağlıdır. Özensiz kullanım sonucu kaybından ve tahribatından ekonomik ve sosyolojik açıdan etkilenmektedir. Bu itibarla genetik kaynakların korunması, yerinde muhafazası ve tahrip edilmeden ekonomiye kazandırılması gerekmektedir” ifadeleride kullanıldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?