• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

30 Temmuz 2015

DOĞU KARADENİZ KÜLTÜR VE TURİZM BULUŞMASI TRABZON’DA YAPILDI

Kültür ve Turizm Bakanlığının organize ettiği Doğu Karadeniz Kültür Ve Turizm Buluşması Trabzon, Giresun, Ordu, Rize ve Artvin İl Müdürleri, turizm işletmecileri ve sivil toplum kuruluş temsilcilerinin katılımıyla Trabzon’da gerçekleştirildi.


DOĞU-KARADENİZ-KÜLTÜR-VE-TURİZM-BULUŞMASI-TRABZON’DA-2Kültür ve Turizm Bakanlığının organize ettiği Doğu Karadeniz Kültür Ve Turizm Buluşması; Kültür Ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. A. Haluk Dursun, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, bakanlığın diğer yetkilileri, ilçe kaymakamları, belediye başkanları, Trabzon, Giresun, Ordu, Rize ve Artvin İl Müdürleri, turizm işletmecileri ve sivil toplum kuruluş temsilcilerinin katılımıyla bir otelde gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. A. Haluk Dursun, “Doğu Karadeniz Bölgesini turizmde ve kültürde yükselen bir yıldız olarak görüyoruz. Bu yıldızı iyi koruyup onu hep yukarıda tutmak zorundayız.

Geçmişte yapılan hataları bir kenara bırakıp Doğu Karadeniz Bölgesinde turizmin ve kültürün geleceğini birlikte planlamak istiyoruz.

DOĞU-KARADENİZ-KÜLTÜR-VE-TURİZM-BULUŞMASI-TRABZON’DA-3Turizmde birinci aşama olan tanıtım aşamasını başarıyla geçtiğimizi söyleyebilirim. Tanıtımımızın şu aşamada yeterli olduğu kanaatindeyim. Buraya gelen insanların memnuniyet katsayılarını arttırmalıyız. Turizmde önemli potansiyellerimiz var. Turizm sadece deniz, kum, güneş değildir ancak bu bölgede de sadece yayla turizmi yoktur. Turiste renkli, çeşitli bir takım etkinlikler sunmalıyız. Mesela rafting bunlardan birisidir. Buraya özgü hediyelik eşyalar ile turisti uğurlamalıyız. Altın yumurtlayan bir tavuk ortaya çıktı. Bunu sürdürülebilir kılmalıyız. Biz bu konuda bakanlık olarak elimizden gelen her türlü katkıyı vermeye hazırız” dedi.

Trabzon Valisi A. Celil Öz, “Bölgemiz ve ülkemiz için önemli bir sektör haline gelen turizm ve onun ayrılmaz parçası olan kültür varlıklarının korunması, geliştirilmesi, bu alandaki sorunların değerlendirilmesi açısından yapılan bu toplantıyı çok önemli buluyorum. Turizmde son yıllarda Trabzon başta olmak üzere Doğu Karadeniz Bölgesi iyi bir gelişme seyri göstermektedir. Turizm pastasından alınan payın arttığı bir süreci yaşıyoruz. Turizmi süre, konu ve alan açısından genişletmek için büyük gayretler var. Bir yandan kültür varlıklarının restorasyonu gibi önemli çalışmalar yapılırken, diğer yandan da ulaşım başta olmak üzere altyapı yatırımlarının geliştirilmesiyle bölgemizde turizm ciddi bir potansiyele dönüştürülmektedir. Turizm alanında yeni yatırımlar konusunda da önemli gelişmeler var.

DOĞU-KARADENİZ-KÜLTÜR-VE-TURİZM-BULUŞMASI-TRABZON’DA-4Trabzon olarak geçtiğimiz yıl 3 milyon ziyaretçiye ulaşmış bulunuyoruz. Bu yılın ilk 6 ayı verilerine baktığımızda da bu rakamın yüzde 15 oranında arttığını görüyoruz. Bu sevindirici gelişme ancak bunun sürekliliğini sağlamalıyız. Sektörde eğitim, denetleme ve sahiplenme konusunda önemli çalışmalar yapmamız gerekiyor. Dolayısıyla bu toplantılar bu boyutuyla büyük önem arz ediyor” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu da, turizmin bölgede yükselen bir yıldız haline geldiğini ifade ederek, bunun sürdürülebilir olması için çalışacaklarını söyledi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?