• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

11 Aralık 2017

“DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, kuş gözlemci ve fotoğrafçıları 10 yıllık saha çalışmalarının ardından 338 kuş türünü fotoğrafladı ve kuşlara ait bilgilerin yer aldığı ‘Doğu Karadeniz Kuşları’ adlı kitap hazırlandı.


Doğu Karadeniz’in  kuşları kitap oldu. Doğa Koruma ve Milli Parklar Rize 12’inci Bölge Müdürlüğü’nün desteği ve Trabzon Şube Müdürlüğünün koordinesinde, Prof. Dr. Ahmet Karataş, Hakan Kahraman, Taner Şeremet ve Birol Hatinoğlu’nun 10 yıllık birikimlerinin yanı sıra çok sayıda doğa fotoğrafçısının da gönüllü katkılarıyla akademik bilgilerin de yer aldığı ‘Doğu Karadeniz’in kuşları’ isimli bir çalışma hazırlandı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Rize 12’inci Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanlarında bulunan Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerindeki kuş türleri üzerine yapılan çalışmayı kitap haline getirdi. Kitap amatör ve profesyonel kuş gözlemcileri için faydalı bir kaynak niteliği taşıyor.

Doğu Karadeniz’in Kuşları’ adlı kitapta, Türkiye’de Kızılbaşlı Kirazkuşu “Çinte”nin ilk ve tek kaydı gibi Kuzey Kamışçını, Sarıkaşlı Çıvgın, Küçük Mukallit, Sibirya Kazı, Dağ Horozu dahil Doğu Karadeniz’den 338 kuş türünün kısa tanımları, dağılım haritaları, aylık dağılım grafikleri ve habitat bilgileri yer aldı.

KİTABIN TANITIM ETKİNLİĞİ YAPILDI

“Doğu Karadeniz Kuşları” Kitabı tanıtım etkinliği, Doğa Koruma ve Milli Parklar 12.Bölge Müdürlüğü / Trabzon Şube Müdürlüğünün organizatörlüğü ve ev sahipliğinde Ortahisar Belediyesi çok amaçlı toplantı salonunda gerçekleştirilen kitap tanıtım toplantısına KTÜ Orman Fakültesi Dekanı Prof Dr. Gürsel Çolakoğlu, Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi,Trabzon Orman Bölge Müdürü Mümin Döngez, Bölge Müdürü Ahmet Usta, DKMP 6.Bölge Müdürü Rıza Kamil, 12.Bölge Müdür Yardımcıları Cüneyt Aloğlu ve Murat Kefelioğlu ile çok sayıda davetli katıldı.

Koruma ve Milli Parklar 12.Bölge Müdürlüğü yetkilleri;

“Tabiatı korumak onu sevmekle başlar. Bölgemizdeki kuşları tanıtmak, onları önemsemek ve sevmek, yaşam alanlarını korumak, insanların doğaya olan ilgisini arttırmak ve bu değerlerimizi gelecek nesillere aktarmak için tabiatın korunmasına gönül veren, destek ve katkısını esirgemeyen kişi ve kurumlarla birlikte çalışmalarımız devam edecektir.

Doğanın eşsiz seslerine sahip kuşlarımızı sevelim, tanıyalım ve koruyalım.” açıklamasında bulundular.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?

#

“DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU” için 1 yorum

  1. Piyasada satılmayan istediğinde bulamadığın temin etmek için çabaladığın bana göre çok kıymetli ve uzun ve meşakkatli bir çalışmanın ürünü olan kitabı Arsin orman işletme şefi sayın Ersu Kalfa beyin odasında görmüştüm kitap incelediğim kadarıyla bana göre paha biçilmez bir çalışma olduğundan kendisinden istedim sağolsun kendilerine imzalı hediye olduğunu beyan ederek başkasını bulursa bana vereceğini bildirdi ise bu güne kadar temin edemedi ki aramadı beni bende temin etmek için araştırdım yada satılmadığı için alamadım satışının yapıldığı veya nasıl temin edebilirim bu konuda yardımcı olan olursa minnetkar kalacağımı bildiririm. Bu vesile ile kitabın hatırlanmasında emeği geçenlere saygılarımı sunar başarılarının devamını dilerim saygılarımla