• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

DOĞU KARADENİZ TURİZMİ İÇİN YENİ PROJE: MYDOKA

Doğu Karadeniz Belediler Birliği (DKBB) tarafından yürütülen ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından desteklenen Doğu Karadeniz Bölesi Mobil Turizm Rehberi ‘MyDOKA’nın tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.


MYDOKA-TOPLANTI1Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği (DKBB) tarafından yürütülen ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından desteklenen, Doğu Karadeniz Bölgesi Mobil Turizm Rehberi MyDOKA’nın tanıtım toplantısı Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç ve ilçe belediye başkanlarının hazır bulunduğu toplantıda Doğu Karadeniz turizmini değerlendiren DKBB Başkanı ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, bölgenin bakir yapısına dikkat çekerken hızla gelişen turizmin bölgede ve ülkede işsizliğe derman olacağını kaydetti.

MYDOKA-TOPLANTI3“Ülkemizin her tarafı bir cennet köşesi gibi. Çoğu tarafı da keşfedilmiş ve defalarca ziyaret edilmiş. Ama bizim bölgemizin bakirliği ve keşfedilmemişliği var” diyen Başkan Gümrükçüoğlu, “Bunların yanında bir başka unsur daha var. Dünyanın iklimi değişiyor, Maalesef kuraklığın arttığını görüyoruz. Samsun’dan buyana Doğu Karadeniz’imiz ise halen bu kuraklıktan pek etkilenmeyen bölge durumunda. İnşallah diğer bölgeler ve tüm dünyada da bu kuraklık sorun olarak önümüze gelmez ama şu anda yaşanan hali ile Doğu Karadeniz’in turizm alanında çok daha ön adımlar alabileceği bir döneme giriyor gibiyiz. Bu arada yıllardır süren tanıtımlar meyvelerini vermeye başlamış durumda. Bunu Trabzon’da yaşadığımız gibi Rize’de de yaşadık, Giresun’da da yaşadık, Artvin’de de yaşadık, yaşıyoruz. Hepimizin bildiği veciz bir cümle var: Turizm bacasız fabrika. Hizmet sektörünü içinde bulundurduğu için istihdama da direkt olarak katkı sağlayan alanlardan bir tanesi. Bu çerçevede bizler belediye başkanları, halkın temsilcileri olarak her sorunla uğraştığımız gibi, hizmet sektöründeki eleman istihdamının daha fazla olacağı münasebetiyle bu konunun hem bölgede hem ülkede işsizliğin dermanı olacağını biliyor, görüyor, yaşıyoruz” dedi

DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım’a teşekkür eden Başkan Gümrükçüoğlu, ‘Doğu Karadeniz Bölgesi Mobil Turizm Rehberi MyDOKA’nın bölge turizmine katkı sağlayacak çok önemli bir proje olduğunu ifade ederek, “Bölge turizminin gelişmesi için yürütülen projelerin mimarı DOKA Genel Sekreterimiz Çetin Bey gerçekten çok özverili bir şekilde çalışıyor. Kendisine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Başkan Gümrükçüoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:
“Bu gelişmelere bu güne kadar ki gelişmeleri, altyapıda atılan adımları, ulaşımda atılan adımları ve güvenlikte sağlanan rahat ortamı da ilave edecek olursak, Doğu Karadeniz’imizin yıldızı giderek yükseliyor. Bir otoyolla Samsun’dan burası (Trabzon) 4 saat, Sarp Sınır Kapısı buradan araçla 2 saat. Trabzon havalimanına günde 50-60 uçağın indiği gün oluyor. Şu an da Giresun-Ordu havalimanı da yapılıyor. Rize havalimanının projesi bitti ihalesi yapılacak. Turizm için birincisi havayolu, ikincisi rahat ve güvenli bir karayolu lazım. Bölgemizde bunların ikisi de mevcut. Deniz yolu ulaşımı da var. Turizm de biz aslında bir Antalya’nın, bir Marmara Bölgesi’nin bir İzmir’in daha gerisindeyiz. Konaklama bakımından, bilgi bakımından, tecrübe bakımından gerideyiz. Ama hep beraber sistemli doğru bir program yapacak olursak bu bölgeyi bu hareket çok ileriye götürür. Tabi ki doğaya saygı duyarak, çevre kirliliğine yol açmayarak ve çok kıymetli olan tarihimize saygı duyarak bu çalışmaların yapılması gerekiyor. Mesela Zağnos surları ile Tabakhane surları arasındaki bölge, yaklaşık 5 bin yıllık bir tarihin kenti. Bu bölgenin koruma amaçlı imar planını yaptırdık. Buna göre insanlar yaşayarak burayı değiştirebilecek. Kendi mülkiyetindeki yeri değiştirebilecek veya birisi buradan bir yer satın alıp koruma amaçlı imar planını hayata geçirebilecek. Yani, bir 5-10 yıl içinde bir bakacaksınız ki, iki surun arasında tarih canlanmış olacak. Tarihe saygıyı hiç ihmal etmeyen çok güzel yaşanılabilen tarihi bir şehir merkezi ortaya çıkmış olacak.”

MYDOKA-TOPLANTI4Son yıllarda Doğu Karadeniz Bölgesi’nde turizm alanında yapılan çalışmalara değinen DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım ise, yürütülen projelerin ardından bölgeyi ziyaret eden turist sayısında ciddi artışı olduğunu, konaklama yetersizliğinden dolayı taleplerin yarıya yakınının geri çevrilmek zorunda kalındığını söyledi.
Genel Sekreter Kaldırım, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bölgemizi ziyaret eden turist sayısı her yıl hızlı bir şekilde artıyor ve özellikle Körfez ülkelerinden son yıllarda bölgemize dönük talep patlaması yaşıyoruz. Trabzon’u 2013 ağustos ayı sonu itibariyle 169 bin yabancı turist ziyaret etmişken, bu sayı 2014 ağustos ayı sonunda 270 bine ulaşmıştır. Rakamlardan da anlaşıldığı üzere turist artışı bu yıl zirve yaptı ve konaklama yetersizliğinden gelen talebin yarısını geri çevirmek zorunda kaldık. Bölgemizdeki turizmin gelişmesi için Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı olarak tanıtım, her türlü yatırım, işbirlikleri kurma, eşleştirme ve teşvik konularında gerek bölgemizde ve gerekse de Körfez ülkelerinde ciddi çalışmalar yaptık ve de Arap yetkililere ve yatırımcılara rehberlik ettik. Gelinen Noktada MyDOKA Projesi bölgemizi ziyaret edecek turistler için büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Gelişen ve teknolojinin çok hızlı ilerlediği Dünyamızda böyle projeler kaçınılmaz oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Yeşil Yol Bölge Turizminin Vizyonunu Oluşturacak

Uzungöl, Sümela Doğal Parkı, Çakırgöl, Ayder, Kümbet, Çambaşı Yaylaları, Kafkasör ve Karaca Mağarası’nın Araplar tarafından en çok ziyaret edilen en cazip merkezlerin başında geldiğini kaydeden Kaldırım, hükümetin bölgede uygulamaya koyduğu vizyon bir proje olan ‘Yeşil Yol’ projesinin de bu alanlarda yapılacak yatırımlar ve yaşanacak kalkınma da önemli rol oynayacağını ifade etti.

Kruvaziyer Turizminde Artış

Kruvaziyer turizminde de artış olduğunu ifade eden Kaldırım, “2013 yılında Trabzon’a gelen 25 civarında kruvaziyer gemisi varken, bu sayı 2014 yılında 41 olmuştur. Yaklaşık 25 bini aşkın turist ilimizi sadece deniz yoluyla ziyaret etmiştir. Görüldüğü gibi, turizm bölgemizde doğa turizmi, kruvazör turizm, sağlık turizmi, eko-turizm gibi her çeşidiyle artarak devam ediyor” şeklinde konuştu.

MYDOKA-TOPLANTI5

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?