• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

22 Nisan 2015

DOĞU KARADENİZ’DE REKOR TURİST ARTIŞI

Doğu Karadeniz bölgesinde 2015 yılının ilk üç ayında turist sayısı yüzde 15 artarak, Avrupa ve Türkiye genelinde yaşanan artış oranın üzerinde gerçekleşti.


Uzungöl 10Yeni yılda turizmden güzel haberler gelmeye devam ediyor. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde turizm sektörü 2015 yılına hızlı başladı. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından hazırlanan çalışmanın sonuçlarına göre, bölgede 2015 yılının ilk üç ayında turist sayısı yüzde 15 artarak, Avrupa ve Türkiye genelinde yaşanan artış oranın üzerinde gerçekleşti.

Geçen yılda oldukça başarılı bir sezon geçiren Doğu Karadeniz turizmde önemli bir destinasyon olma konusunda emin adımlarla ilerliyor. 2014 yılında bölge genelinde toplam turist sayısı 5 milyonu geçerek sektörde oldukça başarılı bir sezon geride bırakılmıştı. Geçtiğimiz yılda turist sayısı içerisinde bir önceki yıla göre yüzde 40 artışla 260 bine ulaşan Arap turist sayısı dikkati çekmişti. Toplam turist gelirlerinden farklı olarak Arap turistlerin yapmış oldukları toplam 1.6 milyar dolarlık harcama bölge ekonomi açısından oldukça yüksek bir getiri hacmi yaratmış olmuştu.

Borçka-Karagöl 32015 yılındaki mevcut turist sayısındaki artışın yanı sıra DOKA tarafından hazırlanan Turizm Sektörü Güven Anketi çalışmasına göre aynı yıl için turizm sektörüne olan güveninin yüzde 18 arttığı tespit edildi.

Öte yandan turizmde beklentilerin karşılanması, turizmin çeşitlendirilmesi ve turizm altyapısının güçlendirilmesi amacıyla Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı kamu ve özel sektöre 33 milyon liralık hibe desteği verecek. Bunun yanı sıra, bölge turizm potansiyelinin ortaya çıkarılması hem altyapı hem de tanıtım çalışmalarıda tüm hızıyla devam edecek.

Bu arada bölge turizminin gelişimi için “Doğu Karadeniz Bölgesi özel teşvikli turizm bölgesi ilan edilmesi, konaklama imkânlarının çeşitlendirilmesi ve yatak sayısının arttırılması, hava ulaşım altyapısının geliştirilmesi, Havayolu ağının geliştirilmesi, tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinin artırılması, bölgenin kış turizmi altyapısının geliştirilmesi” konularında çalışmaların devam etmesi gerektiği belirtiliyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?