• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

09 Temmuz 2016

DOĞU KARADENİZ’E MEYVE FİDANLARI DİKİLYOR

Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü “Yaban Hayatı Rehabilitasyon Projesi” çerçevesinde, boş arazilere ve yol kenarlarına şu ana kadar 10 bin civarında meyve fidanları dikti.


DOĞU KARADENİZ’E MEYVE FİDANLARI DİKİLYORTrabzon, Giresun, Rize, Gümüşhane ve Artvin illerinde faaliyet gösteren Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü “Yaban Hayatı Rehabilitasyon Projesi” çerçevesinde, yaban hayatı için boş arazilere ve yol kenarlarına meyve fidanları dikiliyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada “Yaban hayatı popülasyonunu, envanter çalışması ile tespit ediyoruz. Yaban hayvanları yiyecek bulamadıkları zaman köylerimize, şehirlerimize iniyor. Bu nedenle bizlerle iç içe yaşamaya başladılar. Bu kapsamda da son zamanlarda yaban hayatı ile insan çatışmasını çok sık görmeye başladık. Bu kapsamda da Bakanlığımız, yaban hayatı ve insan çatışmasını önleyebilmek için ‘yaban hayatı rehabilitasyon projesini’ başlattı. Trabzon, Giresun, Rize, Gümüşhane ve Artvin illerimizde proje kapsamında orman içi boşluklara, terk edilmiş arazilere, yol kenarlarına, su başlarına meyveli yabani fidanları dikiyoruz. Bunların yanı sıra boş arazilere yonca, buğday, yulaf, mısır, patates gibi ürünleri de dikip, yıl sonuna kadar hasat etmiyoruz. Yaban hayvanları bunlarla beslensinler ve önümüzdeki yıllarda da bu bitkiler gelişsin, onların ihtiyaçları karşılansın istiyoruz. Buradaki esas amacımız, yaban hayatının geliştirilmesi, korunması ve biyolojik çeşitliliğimizin gelecek nesillere aktarılması ile insan ve yaban hayatı çatışmasının önlenmesidir.” denildi.

“Yaban Hayatı Rehabilitasyon Projesi” kapsamında Doğu Karadeniz böllgesinde 10 bin civarında fidan toprakla buluştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?