• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

04 Şubat 2015

DOĞU KARADENİZ’E SUUDİ ARABİSTAN’DA MUHTEŞEM TANITIM

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin tanıtımına bölgenin turizm bakımından en önemli pazarı konumundaki Suudi Arabistan’da devam edildi. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı yetkilileri Cidde JTTX 2015 fuarına katıldı.


CiddeFuar2015--5Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) yetkilileri Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde düzenlenen 5. Uluslararası Cidde Turizm ve Seyahat Fuarına (JTTX 2015) katıldı.

Fuar etkinliğine, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Vali Ersin Yazıcı, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyeleri, Artvin Valisi Kemal Cirit, Giresun Valisi Hasan Karahan, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap ve Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu ile Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım katılıyor.

CiddeFuar2015--2Suudi Arabistan’ın en büyük organizasyonlarından olan fuar, ülke genelinde mutlaka görülmesi gereken etkinlikler arasında ilan edilmektedir. Tatil ve seyahat sektöründen temsilcilerin katıldığı fuarda, hizmet sektörü temsilcileri ile ziyaretçiler bir araya geldi.

Bölge turizminin gelişip kalkınması için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini ve bu uğurdaki çalışmalarını bundan sonra da kararlılıkla sürdüreceklerini belirten Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Rize Valisi Ersin Yazıcı, “Oluşturulan çalışma gruplarında (workshop), fuara katılan temsilcilerimiz ve kalkınma ajansı uzmanlarımız, yabancı turizmciler ile bire bir görüşmeler yaparak, Bölge’nin sahip olduğu turizm potansiyelini ayrıntılarıyla anlatmaktadırlar. Bu fuarın, Rize’mizin tanıtımına önemli katkılar sunacak olmasından dolayı mutluyuz. Rize’nin, yakın bir gelecekte turizmin parlayan yıldızı olması yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.”dedi.

CiddeFuar2015--3Rize’nin sahip olduğu doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerin layıkıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Vali Yazıcı,” Fuar’ın aynı zamanda turizmin gelişimi hakkında yeni fikirlerin tartışılması için de zemin oluşturacağının altını çizdi.”

Orta Doğu ve Araplar tarafından Doğu Karadeniz için yoğun talep olduğunu anlatan Vali Yazıcı, buna karşılık verebilmek içinde başta valilik ve belediyeler olmak üzere yerel yönetimler ile birlikte çalıştıklarını söyledi.

CiddeFuar2015--4Vali Yazıcı, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOKA) destek ve katkılarıyla, 03-08 Şubat 2015 tarihleri arasında Cidde’de gerçekleştirilen, JTTX 5.Uluslararası Cidde Turizm ve Seyahat Fuarı’nın, Bölgemizin de geniş bir stant ile temsil edildiğini ve fuarda turizmciler ile gerçekleştirilen çalışma ve karşılıklı görüşmelerle, Rize’nin ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nin sahip olduğu tarihi, turistik ve kültürel zenginliklerin ve yatırımlar için sahip olduğu avantajların tüm yönleriyle tanıtıldığını ifade etti.

Bireysel ve kurumsal olarak çok sayıda kişinin ziyaret ettiği DOKA standına Türk Temsilcilikleri, Cidde Ticaret Odası heyeti, Arap Turizm Örgütü Heyetlerinin yanı sıra yabancı basın mensupları da yoğun ilgi gösteriyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?