• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

05 Ağustos 2014

DOĞU KARADENİZ’İN İHRACATINDA ARTIŞ VAR

Doğu Karadeniz’de 2014 yılının ilk 7 ayında gerçekleştirilen ihracatta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,5 artış yaşandı.


dkihracat2DKİB (Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği) Genel Sekreterliği yetki alanında bulunan Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinden 2014 yılının Ocak-Temmuz aylarını kapsayan ilk 7 ayında 919 milyon 656 bin dolarlık ihracat gerçekleşirken, ihracatta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,5 oranında bir artış yaşandı.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Genel Sekreterliği’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada, Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinden ilk 7 aylık dönemde gerçekleşen ihracatın ürün sıralamasında; bir önceki yıla oranla yüzde 9,5 artışla 404,2 milyon dolar tutarında ihracatla fındık ve mamullerinin birinci sırayı, yüzde 22,5 artışla 200,6 milyon dolar tutarındaki ihracatla yaş meyve sebze ürünlerinin ikinci sırayı ve 136 milyon dolar tutarındaki ihracatla da madencilik ürünlerinin üçüncü sırayı aldı.

Doğu Karadeniz illerinden 2014 yılı Ocak-Temmuz döneminde 102 değişik ülkeye ihracat yapılırken, en fazla ihracat yapılan ilk 5 ülke sırasıyla; Rusya Federasyonu, Gürcistan, İtalya, Almanya veÇin Hak Cumhuriyeti oldu. En çok ihracatın yapıldığı bu ülkelerden Rusya Federasyonu’na yönelik ihracatta yüzde 13,7 ve Gürcistan’a yönelik ihracatta yüzde 16,9 oranında artış yaşanırken, İtalya’ya yönelik ihracatta ise yüzde 12’lik bir düşüş yaşandı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?