• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

DOĞU KARADENİZ’İN TEK CAM SÜSLEME ATÖLYESİ RİZE’DE

Rize Gündoğdu’da, Doğu Karadeniz’in ilk ve tek cam süsleme atölyesinden muhteşem eserler ortaya çıkıyor ve yurt dışına dahi ihraç ediliyor.


rizecamsüsleme2Rize Gündoğdu’da hayırsever iş adamı, Talip Kahraman tarafından onarılan eski ilköğretim okulu binasında el sanatları merkezi açılmasıyla birlikte adeta sanat eserleri ortaya çıkıyor.

Doğu Karadeniz’deki tek cam süsleme atölyesi olan Talip Kahraman El Sanatları Merkezi’nde, tasarım bölümünde bilgisayar ortamında hazırlanan desenler, serigrafi bölümünde cam ürünler üzerine işleniyor. Ardından kumlama bölümünde silisyumlu kum püskürtülerek desenin ortaya çıkması sağlanan ürünler, yaldızlama bölümünde isteğe göre 24 ayar altın veya platin suyu ile boyanıyor. Son aşamada ise yaklaşık 600 derece sıcaklıkta ve yaklaşık 5 saat fırında kaldıktan sonra cam ürünler satışa hazır hale geliyor. Ürünlerin üzerine özel istek olan desen ile kişinin istemesi halinde isim de yazılabiliyor.

Merkezde üretilen vazo, bardak takımları, onurluk gibi ürünler Türk Hava Yolları, Kızılay Genel Müdürlüğü, ÇAYKUR Genel Müdürlüğü, MÜSİAD, Rize Valiliği, Trabzonspor gibi kurum ve kuruluşlar tarafından üzerlerine kendi logoları işlenerek hediyelik ürün olarak satın alınıyor.

Cam ürünler, sadece yurt içinden değil yurt dışından da ilgi görüyor. Öyle ki birçok ülkeye ihraç ediliyor.

Talip Kahraman El Sanatları Merkezinde yapılan ürünler sayesinde hem Rize’nin tanıtımı yapılıyor hem de önemli bir girdi sağlanıyor ve böylece yeni istihdamlara vesile oluyor.

rizecamsüsleme3

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?