• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

08 Ağustos 2014

DOKAP’TAN HAYVANCILIK HAMLESİ

DOKAP (Doğu Karadeniz Projesi) kapsamındaki illerde Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Gümüşhane ve Bayburt’ta hayvancılık projeleri uygulanmaya başlandı.


dokap-hayvancılık2T.C. Kalkınma Bakanlığı Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) kapsamındaki illerde ( Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Gümüşhane ve Bayburt), mevcut Büyükbaş-Küçükbaş hayvancılık işletmelerinin modernizasyonu için Ahır-Ağıl tadilatı veya Yeni İnşaat ile Damızlık Boğa ve Damızlık Koç-Teke alımı yatırımlarının desteklenmesini kapsayan Tebliğ Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Söz konusu Tebliğ kapsamında uygulanacak projeler ile 2014-2018 yılları arasında; mevcut Damızlık Sığır ve Damızlık Koyun-Keçi işletmelerinin Yeni İnşaat veya Tadilatı ile Damızlık Erkek Materyal temini desteklenmesi yatırımlarına aşağıda belirtilen oranlarda hibe desteği uygulanacağı belirtildi.

Yeni İnşaat veya Tadilat; yüzde 50 Hibe, Damızlık Boğa, Koç ve Teke alımı;yüzde 80 Hibe.
Proje uygulanacak olan Büyükbaş İşletmelerinde alt sınır 10 baş; üst sınır 49 baş, Küçükbaş işletmelerinde ise alt sınır 100 baş; üst sınır 200 baştır. İşletme kapasitesi büyükbaş işletmelerde 49 baştan, küçükbaş işletmelerde ise 200 baştan büyük olan gerçek ve tüzel kişiler, bu üst sınırlara kadar olan kısım için hibe desteğinden yararlandırılacak.

Yeni İnşaat veya Tadilat inşaatı yaptıracak olan yatırımcılar başvuru formu ve ekinde yer alan belgeler ile yatırımın yapılacağı yerin bulunduğu Bakanlık İl Müdürlüğüne, Sadece Damızlık Boğa, Koç-Teke alımı hibe desteğinden yararlanmak isteyen yatırımcılar ise Bakanlık İl/İlçe Müdürlüklerine başvururlar. Başvurular her ayın 1-15’i arasında yukarıda belirtilen hususlara dikkat edilerek yapılır.

Projeden yararlanacak olan başvuru sahiplerinin başvuru tarihinden en az 1 (bir) yıl önce Bakanlık Türkvet veri tabanına veya Koyun-Keçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan ve başvuru tarihinde ise en az 10 en fazla 49 baş anaç sığır veya en az 100 en fazla 200 baş anaç koyun-keçi kapasiteli aktif işletmesi olan gerçek ve tüzel kişiler destekleme konularına başvurabilecekler.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?