• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

07 Aralık 2014

DÜĞÜN EVİ, OYUN EVİ” ÜNYE’DE SAHNE ALDI

Ordu Büyükşehir Belediyesi Aralık Ayı Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında OBBKT’nin sahneye koyduğu “Düğün Evi Oyun Evi” adlı oyunu Ünye’de seyirci ile buluşturdu.


doüunevitiyatro-1Profesör Dr. Nurhan Karadağ’ın Yazıp Yönettiği “Düğün Evi, Oyun Evi” adlı oyunu Ünye Kültür Merkezinde sahneleyen OBBKT oyuncuları izleyiciden büyük alkış aldı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi oluşturduğu Aralık Ayı etkinlik takvimine göre bu oyunu Altınordu ilçesi haricinde; 11 Aralık Perşembe günü saat 13:00’da Perşembe Halk Eğitim Merkezi salonunda ve saat 19:00’da da Fatsa Kültür Sarayında sahneye koyacak.

Yetkililer binlerce yıllık Anadolu geleneğinden gelen seyirlik oyunların bir araya gelmesiyle oluşmuş olan oyunun konusunda ise, Anadolu halkının ürettiği, yaşattığı, kendisiyle birlikte değiştirdiği ve geliştirdiği yaşama biçimi sahneye yansıtıldığını söyleyerek, “Prof.Dr. Nurhan Karadağ‘ın araştırıp kurguladığı oyunda tarihi yüz binlerce yıl öncesine dayanan ve halen Anadolu’da pek çok köyde devam ettirilen köy seyirlik oyun gelenekleri işlenmiştir. Anadolu insanları; toplayıcılık, mevsim dönüşümleri, ekim-dikim ve hasat zamanlarına özel bir önem vermiş; bu zamanları oruç, ritüel ve şenliklerle kutsamıştır” şeklinde belirttiler.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?