• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

“DÜNDEN BUGÜNE ARHAVİ” ANSİKLOPEDİSİ

İSTAD (İstanbul Arhavililer Derneği) Arhavi’ye muhteşem bir şaheser kazandırdı. “Dünden Bugüne Arhavi” adlı ansiklopedi okuyucularının hizmetine sunuldu.


dundenbugunearhavi1


Patikaa.com / Haber Merkezi


istad logoKısa adı İSTAD olan İstanbul Arhavililer Derneği, önemli işlere imza atmaya devam ediyor. İSTAD son olarakta “Dünden Bugüne Arhavi” Ansiklopedisi’ni okuyucularına kazandırdı.

Konuya ilişkin olarakta İSTAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Altunbayrak açıklamalarda bulundu.

İşte Altunbayrak’ın açıklamaları;

“Yerel kültüre sahip çıkılması, bu yönde çalışmalara destek verilmesi İSTAD tüzüğünde de öncelikle yer alan unsurlar arasındadır. İSTAD, cinsiyet, yaş, ırk, sınıfsal, etnik bakımdan ayrım gözetmeksizin, çevreci duruşuyla da Arhavi kültürüne hizmetini sürdürmektedir.

Hüseyin AltunbayrakBugüne kadar Arhavili aydınların görsel ve yazılı çalışmalarını gördük. Karadeniz Bölgesinde Arhavi’nin gelenek, görenek özellikle de dil açısından farklılık gösterdiğini belirtmek isteriz. Laz Kültürü’ne katkı olabilecek böyle bir çalışmayı İSTAD olarak görev edindik. 15 yıllık bir çalışmanın ürünü olan “Dünden Bugüne Arhavi”Ansiklopedisinin, geçmişe dair birçok konuda ışık tutacağını biliyoruz.“Dünden Bugüne Arhavi Ansiklopedisi kültürel incelemeler, akademik disiplinlerin sınırlamalarından kurtularak ve dilbilim, antropoloji, iletişim bilimi, felsefe, estetik gibi disiplinler arasında geçişlere olanak sağlayarak, kültür-toplum ilişkilerini toplumsal, tarihi ve siyasi bağlamında ve gündelik uygulamaları çerçevesinde ele alıyor.

Sosyoloji, psikoloji, felsefe, tarih, edebiyat gibi sosyal bilimlerin kendi alanlarına fazlası ile hapsolduğu ve sosyal olguların o bütünlüklü halini görmemizi sağlayan, Arhavi’nin yetiştirdiği araştırmacı yazar Ali İmdat Özçakmak’ın kaleme aldığı “Dünden Bugüne Arhavi” Ansiklopedisi’ni siz değerli okuyuculara takdim ediyoruz.

Laz Kültürü’ne ve Arhavi’nin geleceğine ışık tutacağına inanıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?