• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

DÜNYACA ÜNLÜ MAĞARA SEZONU KAPADI

Dünyaca ünlü damlataşı Karaca Mağarasını 61 bin kişinin ziyaret ettiği açıklandı.


24Gümüşhane turizminin en gözde mekanı ve dünyaca bilinen Torul ilçesine bağlı Cebeli köyü sınırları içerisinde yer alan ve her yıl on binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Karaca Mağarasında sezon sona erdiği öğrenildi. Mağaraya bu yıl 38 bini yerli  olmak üzere 61 bini aşkın turist geldiği açıklandı.

2014 yılında 7 ay turizm sezonu boyunca açık kalan mağara 15 Nisan 2011 tarihinde sezon açılışı yapılmıştı.  15 Kasım 2011 tarihi itibarı ile ziyarete kapatıldığını bildirilen Karaca Mağarası’nda 2015 turizm sezonunun açılacağı Nisan ayına kadar mağara içindeki yürüme parkurları ile ışıklandırma sisteminin bakımının yapılacağı öğrenildi 

Arapların Etkisi

15 Nisan-15 Kasım arasında 23 bin 566 yerli ve yabancı öğrenci, 38 bin yerli ve yabancı turist olmak üzere 61 bini aşkın kişi ziyaret ettiği bildirilen mağarada Arap turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Karadeniz bölgesine olan yansımalarından payını aldı, bu yıl % 47 artışla bayancı turist sayısında 7 bin 50 kişi artış sağlandı, mağaranın açıldığı 1996 yılından beri 600 bin kişinin üzerinde ziyaretçi ağırladığı açıklandı.

Çok Özel Bir Mağara

Şehir merkezine 17 km mesafede ve denizden 1550 km yükseklikte bulunan Karaca Mağarası  damlataşı oluşumları bakımından çok zengindir. Mağara içerisinde sarkıtlar, dikitler, sutunlar, org desenli duvarlar, bayrak şekilleri ve perde damlataşları, mağara çiçekleri, mağara incileri, fil kulakları, traverten havuzları, tarverten basamakları, ayrıca mağara gülleri damlataşı havuzlarının kenarlarından hatta havuzlardan çıkan küçük dikitlerin üzerinden oluşmuştur. Karaca Mağarası içerisinde akarsu bulunmamaktadır. Ancak tavandaki çatlaklardan sızan sular çeşitli damlataşı şekillerinin oluşumuna günümüzde de devam etmesine olanak sağlamıştır. Ayrıca mağara içerisinde traverten havuzları ve birkaç gölcük bulunmaktadır. Bu gölcüklerden üç ve dört numaralı salonların girişindekiler zengin su varlığına sahiptir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?