• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

DURSUN ALİ SARIOĞLU EBEDİYETE UĞURLANDI

Kalp krizi sonucu 82 yaşında hayatını kaybeden tiyatro sanatçısı Rizeli Dursun Ali Sarıoğlu’nun cenazesi, İstanbul’da toprağa verildi.


Bir Karadenizli sanatçıyı daha ebediyete uğurladık. Kalp krizi sonucu 82 yaşında hayatını kaybeden tiyatro sanatçısı Dursun Ali Sarıoğlu, için Üsküdar’daki Şakirin Camisi’nde cenaze töreni düzenlendi. Burada Sarıoğlu’nun eşi Elif ve kızı Aslı Sarıoğlu taziyeleri kabul etti.

Elif Sarıoğlu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Çok iyi bir insan ve oyuncuydu. Ama değeri bilinmiyordu. 8-10 yıldır hastaydı, yürüyemiyordu. 23 yıl önce de baypas ameliyatı olmuştu. Tekerlekli sandalyeye mahkumdu ve evde ben bakıyordum.” dedi.

Oyuncu Selahattin Demirdöğen, “Çok değerli bir arkadaşımız ve ağabeyimizdi. Beraber bazı projelerde yer aldık ve oynadık. Ustaydı, tiyatroyu çok iyi bilen bir oyuncuydu. Keşke yaşadığı dönemde değeri bilinseydi. Nur içinde yatsın.” diye konuştu.

‘Tatlı Kaçıklar’ dizisinde yıllarca beraber oynayan Yıldız Kaplan da, “Tatlı Kaçıklar dizisinde beraber rol almıştık. Onun dışında arada sırada görüşürdük. Çok güzel bir diyaloğumuz vardı. Benim için gerçekten baba gibiydi. Mekanı cennet olsun.” ifadelerini kullandı.

Uzun yıllardır kameralardan uzakta yaşayan Trabzonlu sanatçı Şevket Altuğ, meslektaşı ve aynı zamanda yakın dostuna veda etmek için geldi.

Dursun Ali Sarıoğlu’nun cenazesi, öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Ümraniye Ihlamırkuyu Mezarlığı’na defnedildi.

DURSUN ALİ SARIOĞLU KİMDİR?

Dursun Ali Sarıoğlu, 1936, Çayeli, Rize, tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

Ekonomik nedenlerle ilköğretimden sonra eğitim alamayan Dursun Ali Sarıoğlu, 10 yaşlarındayken İstanbul’a gelerek vasıfsız çocuk işçi olarak birçok işte çalıştı. 

1960’lı yılların ikinci yarısında açılan bir tiyatro oyunculuğu sınavından başarıyla çıkarak çeşitli tiyatro topluluklarında 30 civarında rolde oynadı. Kamerayla geç tanışan sanatçı, 1982 yılından itibaren sinema ve dizi filmlerde çeşitli roller üstlendi. 

Karakter oyuncusu olan Sarıoğlu, genellikle “Karadeniz tiplemeleri”yle tanınmaktadır. Ancak en bilindik rolleri, 1992’de rol aldığı “Ana” adlı dizide, “Çat çat çat, kel Behzat!” ve “Yaşasın kötülük!” replikleriyle tanınan mafya babası “Kel Behzat” karakteri, 1996 yılında rol aldığı “Tatlı Kaçıklar” adlı dizideki “Tarumar” adlı mafya babası karakteri ve “Yasemince” programında canlandırdığı komiser karakteridir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?