• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

01 Ağustos 2014

EBRU SANATÇILARI TRABZON’A GELİYOR

UNESCO tarafından dünya miras listesine alınması gündemde olan Ebru Sanatı 13-15 Eylül tarihlerinde Trabzon’da gerçekleştirilecek etkinliklerle desteklenecek.


EBRUSANAT

Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde, beraberindeki ebru sanatçıları ile basın açıklaması yapan Organizasyonun Başkanı ve ebru sanatçısı Songül Kartal, geleneksel Türk sanatlarından olan ebrunun tanıtılıp dünya mirasına kazandırılması amacıyla 2012 yılından itibaren eylül ayının ikinci haftasının “Dünya Ebru Günü” olarak kutlandığını anlattı.

Birincisi İstanbul’da, ikincisi Diyarbakır’da yapılan etkinliğin üçüncüsü için Trabzon’da organizasyon düzenleneceğini söyleyen Kartal, ebru sanatının yanı sıra Türkiye’nin ve Karadeniz’in tanıtımı açısından önemli olan organizasyona Türkiye’nin 40 ili ile 35 farklı ülkeden 150 sanatçı katılacağını ifade etti.

Kartal,  ebru sanatının UNESCO tarafından koruma altına alınacağını belirtti ve “Sergi ve panel eşliğinde 13-15 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek organizasyon için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün desteğini aldık. Aynı desteği Trabzon Valiliği, Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Ortahisar İlçe Belediyesinden de bekliyoruz. Etkinlik, Trabzon’un kültür ve sanat faaliyetleri ile anılmasını sağlayacak. Etkinlik, UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınması gündeme gelen ebru sanatının bu listeye girmesine katkı sağlayacak” dedi.

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?