• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

EFSANE TULUMCU RTEÜ’DE KONFERANS VERDİ

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde (RTEÜ) “Geleneğin Nefesleri Tulum İcra Geleneği ve Remzi Bekar” konulu konferans düzenlendi.


RemziBekar-TulumKonferans-3Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Kültür ve Edebiyat Topluluğu tarafından İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda“Geleneğin Nefesleri Tulum İcra Geleneği ve Remzi Bekar” konulu konferans düzenlendi.

Konferansa; RTEÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Orhan Karslı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İstiklal Yaşar Vural, Genel Sekreteri Adnan Er, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Mustafa Çakır, idari personel ve öğrenciler katıldı.

RemziBekar-TulumKonferans-4Sunuculuğunu RTEÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Arş. Gör. Gülşah Şişman’ın üstlendiği programda ilk olarak, yöremizin tulum sanatçısı Remzi Bekar’ın özgeçmişi hakkında bilgiler verildi.

RTEÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kemâl Tavukçu’nun açılış konuşmasının ardından Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Erdoğan, tulum icra geleneği ile ilgili bir sunum yaptı. Tulumun yapısının nasıl olduğunu, hangi coğrafyalarda hangi adlarla icra edildiğini ve kültürümüz içinde doğuşunu ve gelişimini anlattı.

Konferans, tulum sanatçısı Remzi Bekar’ın, Prof. Dr. Orhan Kemâl Tavukçu ve Yrd. Doç. Dr. Oğuz Erdoğan tarafından kendisine yöneltilen soruları detaylı şekilde cevaplaması ile devam etti.

RemziBekar-TulumKonferans-2Deneyimi ve bilgisi ile yıllardır tulum sanatını başarıyla icra eden Remzi Bekar, tuluma nasıl ve ne zaman başladığını, ustalarının kimler olduğunu, kimleri takip ettiğini anlattı. Ayrıca, radyo yıllarından anektodlar paylaştı. Bunların yanı sıra tulumun değerinden ve hangi ortamlarda icra edildiğinden; yapısından, sazlar içerisinde kendine özgülüğünden bahseden Bekar, ilk defa nasıl plak çıkardığını da paylaştı.

Katılımcıların sorularını da yanıtlayan sanatçı Remzi Bekar, çantasından çıkardığı tulumunu tanıttı ve sanatını icra etti.

Tulum sanatçısı Remzi Bekar’a günün anısına şilt takdimi ile konferans sona erdi.

RemziBekar-TulumKonferans-5

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?