• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

EFSANELERLE DOLU TOMARA ŞELALESİ TABİAT PARKI

Gümüşhane’nin Şiran İlçesine bağlı Tomara Şelalesi Tabiat Parkı gerek doğal güzelliği gerekse efsane hikayeleriyle dikkat çekiyor.


tomaraşelalesi2Gelişim Planı çerçevesinde programa alınan Tomara Şelalesi Tabiat Parkı yeni tesislere kavuştu. Gelişim planı tamamlanan Tomara Şelalesi’nin kendisi gibi seyride güzel olacak.

Gümüşhane’de Turizmde cazibe merkezi olma özelliği ve doğal güzelliği ile binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Tomara Şelalesi’nin gelişim planı tamamlandı.

tomaraşelalesi3.Şiran ilçesinin, bağlı bulunduğu Gümüşhane il merkezine uzaklığı: 101 km. Şiran-Kelkit arası uzaklık; 30 km. Şiran-Torul arası uzaklık: 121 km.Şiran-Köse arası uzaklık: 55 km. Şiran-Erzincan arası uzaklık: 105 km dir. Şiran ilçesine bağlı Seydibaba köyü sınırları içerisinde bulunan ve bir dağın eteğinden çıkan 40 ayrı kaynaktan beslenen ve 25 metreden dökülen sularla görenleri büyüleyen Tomara Şelalesi için Müdürlüğümüze yatırım planı kapsamında tahsis edilen 300 bin liralık ödenekle gelişim planı hayata geçirildi.

Şube Müdürümüz Emel Mazlum, yaptığı açıklamada; Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ nce şelalenin bulunduğu 70 hektarlık alanın milli park kapsamına alındığını belirterek, şunları söyledi: ”Şelaleye gelişme planı kapsamında; 300.00 TL maliyetle, 16 kamelya, 2 adet çelik konstrüksiyonlu ağaç köprü, 1 adet giriş kontrol binası, 1 adet yağmur barınağı, 3 adet çeşme, 4 adet bulaşık yıkama ünitesi, 1 adet manzara seyir terası, 28 araçlık otopark, 450 metre yürüyüş yolu, 1 adet tanıtım tabelası yapıldı. Tüm bunlar yapılırken, doğayı tahrip etmeden, doğal yapıya uygun malzemeler kullanıldı.”

Tomara Şelalesi, Artabel Gölleri ve Örümcek Ormanları gibi üç önemli tabiat parkından biri olduğunu kaydeden Mazlum, şöyle dedi: ”Tomara Şelalesi’nin ziyaret için ihtiyaç duyulan tüm eksiklerini tamamladık. İlimizin doğal güzelliklerinden önde gelen Tomara Şelalesi artık tabiatın uyanmasını ve ziyaretçilerini bekliyor. İnsanlarımız burayı çok rahatlıkla ziyaret edebilir, piknik yapabilirler. Şelaleyi çok rahatla seyir edebilecekleri kuleleri, dinlenmeleri için kamelyalar, yürüme için parkurları, içme suyu ihtiyacını giderecek çeşmeler, bulaşıklarını yıkayacakları kabinler gibi ihtiyaç duyulan ne varsa şelalemizde mevcut. Bu şelalemizde yok yok.”

tomaraşelalesi7.Tomara Şelalesi Efsaneleri

Yörede, Tomara Şelalesi ile ilgili çeşitli efsaneler de anlatılıyor. Şelalenin oluşumuyla ilgili en çok bilinen efsane şöyle: “Seydibaba köyü çobanı, öğle saatlerinde sürüsünü ıssız yerde yatırıp abdestini alır, namazını kılarmış. Sürüyü susuz bırakıyor diye çobanı dava eden köylüler, bir gün çobanı takip etmiş. Tam öğle zamanı çoban yine sürüyü aynı ıssız yere indirmiş. Elindeki değneğini toprağa vurmuş. Çıkan suyla kendisi abdest alıp namazını kılmış, sürü de suyunu içmiş. Çoban namazını kıldıktan sonra köylünün kendisini seyrettiğini farketmiş. Buna çok kızan çoban, kavalını bir tarafa, bıçağının kılıfını diğer tarafa savurmuş. Biri Tomara Şelalesi’ne, diğeri de Çamoluk ilçesinin Mindaval köyüne düşmüş. Kaval ile bıçak kınının düştüğü yerden sular fışkırmış. Kırk ayrı yerden ve 40 metre yüksekten su çıkan Tomara Şelalesi’nin diğer bir adı da kırk gözeler olarak günümüze kadar gelmiş.”

Başka bir rivayette ise şelalenin köpüklü suyunun, bir kadının çocuğunun bezini suda yıkaması sonucu oluştuğu anlatılır.
Dağda sürüsünü otlatan bir çobanın, kavalını tepelerde bulunan yarıklardan birine düşürdüğü, düşen bu kavalın da Tomara’dan çıktığı, Tomara Şelalesi sularının düştüğü noktada bir kapı bulunduğu, bu kapının arkasında ise çeşitli gizemlerin olduğu diğer rivayetler arasında.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?