• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

EGE’DE BOL HAMSİLİ ŞÖLEN

Ege Karadeniz Dernekleri Federasyonu (EKAF) tarafından İnciraltı Rekreasyon Alanı’nda bu yıl 6’ncısı düzenlenen Hamsi Şenliği büyük ilgi gördü. Şölende10 ton hamsi tüketildi.


EKAF-6.HAMSİEge Karadeniz Dernekleri Federasyonu (EKAF) tarafından İnciraltı Rekreasyon Alanı’nda bu yıl 6’ncısı düzenlenen Hamsi Şenliği büyük ilgi gördü. Şenliğe İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Sırrı Aydoğan, EKAF Genel Başkanı Aydın Özyar, bazı milletvekilleri, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve Ege Bölgesi’nde yaşayan Karadenizliler katıldı.

Şölende konuşma yapan EKAF Genel Başkanı Aydın Özyar, federasyonun 38 Karadeniz derneğinin birleşmesiyle kurulduğunu belirterek, “Bugün dernek sayımız 51’e ulaştı. Ege Bölgesi’nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri haline geldik. En büyük özelliklerinden biri çalışıp üretmek olan Karadeniz insanı, ürettiğini paylaşmayı da bilir. Sevgiyi paylaşıp çoğaltmayı da üzüntüyü paylaşıp azaltmayı da bilir. Karadeniz insanı üretimdeki yorgunluğunu gidermek için eğlenmeyi de iyi bilir” dedi.

Karadeniz insanının olduğu yerde çalışmanın, üretmenin, bereketin, paylaşmanın, birlik ve beraberliğin de olduğunu söyleyen Özyar, “O nedenle diyorum ki Karadeniz insanı bu ülkenin çimentosudur. Karadenizli, ülkenin ve yurdumuzun bölünmez bütünlüğünden yanadır. Karadeniz insanı bu uğurda her şeyi yapmaya hazırdır” diye konuştu.

10 ton hamsinin tüketildiği şölende, stantlarda yöresel yiyecekler satılırken, etkinliğe katılanlar verilen konserlerde türkülere horon ile eşlik ettiler.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?