• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

EKO-TURİZMİN ÖNCÜSÜ KABAKDAĞ

Ordu’nun Fatsa ilçesine bağlı Kabakdağ, Eko-Turizmin öncü köylerinden biri. Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu’da öncü köyde incelemelerde bulundu.


KABAKDAĞ1Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, özgün sivil mimari yapıları, yöresel yemekleri ve eğlence kültürü ile Karadeniz bölgesinde farklı bir yapıya sahip olan Fatsa’nın Kabakdağ Mahallesini ziyaret etti.

Vali İrfan Balkanlıoğlu, Kabakdağ’da Fatsa Kaymakamı Bekir Atmaca, Fatsa Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Erişmiş, İl Kültür Ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, Kırsal Turizm Derneği Ordu İl temsilcisi Güven ÖZEL tarafından karşılandı.

Kabakdağı Merkez Cami’de İnceleme

Vali Balkanlıoğlu, ilk olarak yapımına 2010 yılında köylü vatandaşlar tarafından başlatılan taştan mimari bir yapı olma özelliği taşıyan merkez cami’nde incelemelerde bulundu ve köyün tarihçesi ile ilgili bilgiler aldı.

KABAKDAĞ3Restore Edilen Tarihi Evlere Ziyaret

Vali Balkanlıoğlu, daha sonra Fatsa’ya 9 km mesafede olan ve kültür varlıkları yönünden zengin bir yerleşime sahip olan, doğal kaynakların sürdürülebilirliğini güvence altına alan, bunun yanı sıra yerel halkın ekonomik kalkınmasına destek olma imkanı sunan, sosyal ve kültürel bütünlükleri koruyup gözeten bir yaklaşım olan ekoturizme öncülük eden ilk köy olma özelliğine sahip olan Kabakdağ’da restorasyon yapılarak turizme kazandırılan tarihi evleri gezerek, Kırsal Turizm Derneği Ordu İl Temsilcisi Güven Özel’den bilgi aldı.

Kabakdağı’nda 100’e yakın tarihi ev bulunduğunu, evlerin alt katlarının taş, üst katlarının ise ahşap bir yapıya sahip olduğunu söyleyen Özel, “8 tarihi evi restore ederek turizme açtık. Turistlerimiz geldiğinde her şey hazır durumdadır. Köy evlerimiz turistlerin kalabileceği şekilde düzenlendi ve Kabakdağı konaklamalı Ekoturizm Mahallesi oldu. Günübirlik turlarda alıyoruz ”dedi.

KABAKDAĞ7Yöresel Yemek ve 32 Gayde Oyunu

Daha sonra, Vali İrfan Balkanlıoğlu, diğer protokol üyeleri ve basın mensuplarına “Ocak 43” adı verilen tarihi evin bahçesinde yöresel yemek ikramında bulunuldu.
Yöresel yemeklerin sonunda ise mahalle halkı tarafından gürcülerin geleneksel oyunlarından olan ve içinde 32 farklı oyunun yer aldığı “32 Gayde” adlı oyundan bir bölüm sunuldu.

“Kabakdağı, Turizmin Bilincinde”

Vali İrfan Balkanlıoğlu, Kabakdağ ziyareti ile ilgili basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ”İnsanların Kabakdağı Mahallesi’nde yaptığı güzel çalışmaları ve bu işin bilincinde olduklarını gördük. Çok güzel, çok orijinal şeyler yapılıyor. Tamamen sağlıklı beslenme üzerine hiçbir kimyasal, hormon içermeyen tamamen organik besinlerden hazırlanan 100’ün üzerinde yemek ve tatlı çeşitlerini tatmak mümkün. Sağlığını düşünenler, vücut direncini artırmak isteyenler buraya gelerek 3-5 gün yada daha uzun süre kalıyor ve kendine gelmiş olarak dönüyorlar” dedi.

KABAKDAĞ2“Ordu’nun Her Tarafına Yayılacak, Ordu’nun Reytingi Artacak”

Kabakdağı’nın çevresiyle de çok güzel bir yer olduğunu söyleyen Vali Balkanlıoğlu, ”100-150 yıllık konakları orijinal haliyle muhafaza edilerek, restore edilmiş. Turizm bilinci oluşturmuşlar. Ev pansiyonculuğu başlatılmış. Bu işte öncü olan arkadaşlar var. Yavaş yavaş yayılıyor. Bizler buraya geldik, gördük, çok beğendik, memnun olduk. Bu işe öncü olan turizmci Güven Özel’e, mahalle sakinlerine teşekkür ediyorum. Benzer çalışmaların Ordu’nun her tarafına yapılması mümkün. Bu Ordu’nun reytingini daha da artıracaktır. Arapların ‘hazel cennet’ dedikleri yer işte burası. Ormanlık, yeşillik, derin vadiler, sağlıklı beslenme, temiz hava. Herkesi Kabakdağı’nın güzelliklerini görmeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

KABAKDAĞ4“Unutulmaya Yüz Tutmuş Gayde Oyunları Yeniden Canlandırılıyor”

Vali Balkanlıoğlu, gayde oyunu ile ilgili olarak, 150 yıl önce Gürcistan’dan gelirken bu oyunları da getirmişler. Birçoğu unutulmaya yüz tutmuş, yeniden canlandırılıyor. Kemençe eşliğinde oynanan içinde birçok esprilerin, ortaoyunu hatta meddah gibi gösterilerin yer aldığı oyunlar. Zevke seyrediliyor. Oyunun sergileyen mahalledeki arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Kabakdağı Mahallesinin nüfusunu oluşturan halk, ‘93 harbi’ olarak bilinen Osmanlı-Rus Savaşı’nda Gürcistan’dan gelen Müslüman gürcülerin torunlarından oluşuyor. Gürcistan ile bağlarını koparmayan yöre halkı gelenek ve göreneklerini yaşatma çabası sayesinde gerek gündelik yaşamlarında, gerek özel günlerinde ve mutfaklarında Gürcü esintisine rastlamak mümkün.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?