• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

EN ÇOK KARADENİZLİLER YAŞIYOR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan araştırmaya göre; Giresun doğuştan beklenen yaşam süresinin en uzun il olarak ilk sırada yer aldı.


giresunyaşıyor1Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından özel hayat tabloları yaşam endeksi ilk kez iller düzeyinde idari kayıtlara dayalı olarak üretildi ve kamuoyuna açıklandı. Giresun doğuştan beklenen yaşam süresinin en uzun il olarak ilk sırada yer aldı.

Başkan Aksu: “Uzun Yaşamın Sırrı Giresun, Neşeli Bir Şehir ” 

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede Giresun’un neşeli, sevgi dolu ve doğal ürünlerin bol bulunduğu bir il olduğunu belirterek, ” Doğal besleniyoruz. Fazla et yemiyoruz, bol bol sebze, balık yiyoruz. Neşeli yaşıyoruz. Ömrümüz uzun oluyor.” dedi.

GİRESUN BLD.BŞKBaşkan Kerim Aksu TÜİK verilerine göre Giresun’da yaşam süresinin uzun olması ve Türkiye’de ilk sıraya çıkmamızın çok önemli bir tespit olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: ” Giresun’da deniz, yaylalar, fındık bahçeleri, ormanlar var. Oksijenimiz bol. Giresun mutfağı sebze ağırlıklıdır. Vejetaryen mutfağıdır. Giresunlu doğal besleniyor. Giresun’un sebzelerden, doğal otlardan yapılan yemekleri, meyve yemekleri yüzyıllar öncesine dayanıyor. Bu bir kültürdür. Yeşil mutfak hakimdir. Denizimiz güzel, yaylalarımız güzel, ormanlarımız güzel, havamız güzel, suyumuz güzel. İnsanlarımız güzel ve neşeli. Giresunlu stresi sevmez, coşmayı , eğlenmeyi, yaşamayı iyi bilir. Bunun üzerine birde dünyanın en kaliteli fındığını koyduğumuzda uzun yaşamın sırrı ortaya çıkmış olur. Fındık bahçelerimiz oksijen kaynağıdır. Yaylalarımız bir ömre bedeldir. Sularımız harikadır. Herkesi Giresun’a uzun yaşamın sırlarını keşfetmeye davet ediyorum. “

“Kadınların Ömrü Daha Uzun”

TÜİK araştırmasına göre, Türkiye geneli için yaşam süresi gene de 76,3, erkeklerde 73,7 ve kadınlarda 79,4 yıl oldu. Genel olarak kadınlar erkeklerden daha uzun süre yaşamakta olup, doğuşta beklenen yaşam süresi farkı 5,7 yıl oldu.Buna göre kadınlar genel olarak ortalama erkeklerden 5.7 daha fazla yaşadığı ortaya çıktı.
Çalışma çağının başlangıcı olan 15 yaşındaki kişilerin ortalama kalan yaşam süresi 62,8 yıl oldu. Erkekler için bu süre 60,1 yıl, kadınlar için ise 65,8 yıl oldu.

Türkiye genelinde, 50 yaşında olan bir kişinin kalan yaşam süresi ortalama 29,2 yıl oldu. Erkekler için bu süre 27 yıl iken, kadınlarda 31,8 yıl oldu. 65 yaşında olan bir kişinin ise kalan yaşam süresi ortalama 16,7 yıldır. Erkekler için bu süre 14,9 yıl iken, kadınlarda 18,5 yıl olarak hesaplandı. Diğer bir ifade ile 65 yaşındaki kadınların erkeklerden ortalama 3,6 yıl daha fazla yaşaması bekleniyor.

“En Uzun Ömürlü İl Giresun”

Doğuşta beklenen yaşam süresinin en yüksek olduğu il 78,9 yıl ile Giresun oldu. Rize ve Yalova 78,7 yıl ile ikinci sırada yer alırken, 78,6 yıl ile Batman bu illeri takip etti. Yaşam süresinin en düşük olduğu il ise 72,1 yıl ile Erzurum oldu. Erzurum’u sırasıyla 73,2 yıl ile Mardin ve 73,3 yıl ile Van illeri izledi.

Erkeklerde doğuşta beklenen yaşam süresinin en yüksek olduğu il 76,3 yıl ile Karaman oldu. Karaman’ı 76,2 yıl ile Yalova ve 76,1 yıl ile Batman izledi. Kadınlarda ise doğuşta beklenen yaşam süresinin en yüksek olduğu il 82,2 yıl ile Giresun oldu. Giresun ilini 81,9 yıl ile Rize ve 81,5 yıl ile Tunceli izledi.

Erkeklerde doğuşta beklenen yaşam süresinin en düşük olduğu il 70,2 yıl ile Erzurum oldu. Erzurum’u 70,6 yıl ile Van ve Ağrı izledi. Kadınlarda ise en düşük değere sahip olan il 74 yıl ile yine Erzurum oldu. Erzurum ilini 75,3 yıl ile Mardin ve 76 yıl ile Van izledi.

En fazla nüfusun bulunduğu İstanbul ili ile ikinci büyük nüfusa sahip olan Ankara’da, doğuşta beklenen yaşam süresi Türkiye ortalamasından daha yüksek olup toplamda 77,2, erkeklerde 74,4 ve kadınlarda ise 79,9 yıl oldu.

“Avrupalı 80 Yıl Yaşıyor”

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi’nin 2012 yılı verilerine göre, Avrupa Birliği (Ab) üyesi olan 28 ülkenin ortalama doğuşta beklenen yaşam süresi 80,3 yıl oldu. Türkiye toplam nüfusunun 2013 yılında 76,3 yıl olan doğuşta beklenen yaşam süresi, bu ülkelerin ortalama yaşam süresinden 4 yıl daha düşük olarak hesaplandı. Erkeklerde bu değer Avrupa Birliği ülkeleri için 77,5 yıl iken Türkiye’de 73,7 yıl oldu. Kadınlarda ise doğuşta beklenen yaşam süresi Avrupa Birliği ülkeleri için 83,1 yıl iken Türkiye’de bu değer 79,4 yıl oldu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?