• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

11 Mayıs 2016

EN GÜZEL 10 ŞELALADEN 3’Ü KARADENİZ’DE

Hürriyet gazetesinin Seyahat ekinde oluşturulan jüri ile Türkiye’nin en güzel 10 şelalesi belirlendi. Listede karadeniz bölgesinden 3 şalalede yer aldı.


EN GÜZEL 10 ŞELALADEN 3’Ü KARADENİZ’DE-2Türkiye’nin en güzel şelalelerini belirlemek üzere Hürriyet Gazetesi tarafından oluşturulan jüri, Altınordu İlçesi Karoluk sınırları içerisinde yer alan Çiseli Şelalesi’ni Türkiye’nin en güzel 10 şelalesi arasında gösterdi.

Foto muhabiri Coşkun Aral, Hürriyet Seyahat yazarı Saffet Emre Tonguç, Doğa Derneği Başkanı Dicle Tuba Kılıç, Atlas Dergisi Yayın Direktörü Murat Köksal, Yürüyüş rotaları rehberi Ersin Demirel, Atlas Dergisi Yayın Yönetmeni Sinan Çakmak, Fotoğraf turları rehberi Faruk Akbaş, Atlas dergisi yazarı Yıldırım Güngör, gezgin, yazar Uğur Biryol, WWF Türkiye Direktörü Sedat Kalem tarafından oluşturulan jüri, binlerce şelale arasından Türkiye’nin en güzel 10 şelalesini belirledi.

Oluşturulan jüri tarafından belirlenen Türkiye’nin en güzel 10 şelalesi, Hürriyet Gazetesi’nin Seyahat ekinde, ‘Anadolu denize kavuşmak için metrelerce yükseklikten dökülen şelalelerle dolu. Üstelik karın erimesiyle birlikte gürül gürül akan şelaleleri görmenin tam zamanı. Peki Türkiye’nin en güzel şelaleleri hangisi? Büyük jürimize sorduk…’ başlığı altında yayınlandı.

İşte Türkiye’nin En Güzel 10 Şelalesi

1- Kurşunlu Şelalesi / Antalya
2- Kapuzbaşı Şelaleleri / Kayseri
3- Maral Şelalesi / Artvin
4- Tortum Şelalesi / Erzurum
5- Ağaran Şelalesi / Rize
6- Düden Şelaleleri / Antalya
7- Manavgat Şelalesi / Antalya
8- Çiseli Şelalesi / Ordu
9- Uçan 1 Ve Uçan 2 Şelaleleri Antalya
10- Muradiye Şelalesi / Van

Türkiye’nin en güzel 10 şelalesinden 3’ü Karadeniz bölgesinde yer aldı

EN GÜZEL 10 ŞELALADEN 3’Ü KARADENİZ’DE-3MARAL ŞELALESİ / BORÇKA-ARTVİN
Yeşillikler içerindeki Maçahel Vadisi’nde bulunan şelale beş metre yükseklikten dökülüyor. Dicle Tuba Kılıç, “Patika yolu dışında bir ulaşımı olmaması doğanın korunmasını sağlamış. Asırlık ağaçların arasında, çok yüksek ve etkileyici bir şelale” diyor.

ValiYazıcı-AğaranŞelale4AĞARAN ŞELALESİ / ÇAYELİ-RİZE
Üç kilometrelik çay bahçeleri arasından geçerek ulaşılan şelale, yaklaşık 50 metre yükseklikten dökülüyor. Uğur Biryol, Ağaran için şunu söylüyor: “Etkileyici doğasıyla mutlaka görülmeli. Ayrıca üzerindeki gölette yüzebiliyorsunuz.” 

EN GÜZEL 10 ŞELALADEN 3’Ü KARADENİZ’DE-4ÇİSELİ ŞELALESİ / ORDU
6 metreden dökülen şelale yaz-kış aynı debide akıyor. Altında üç tane daha küçük şelale var. Önündeki üç metre genişliğinde ve derinlikteki doğal gölde yüzebilirsiniz. İki km. uzaklıkta alabalık yiyebileceğiniz bir çiftlik de mevcut.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?