• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

13 Ağustos 2014

EN İYİ 50 ÜNİVERSİTE İÇİNDE 3 KARADENİZ ÜNİVERSİTESİ

TÜBİTAK’ın hazırladığı Türkiye’nin en girişimci ve yenilikçi üniversite sıralamasında ilk 50’ye KTÜ,19 Mayıs ve Düzce Üniversitesi girdi.


krd-unv3-patikaa.comPatikaa Haber Merkezi


TÜBİTAK’ın üniversiteleri girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıraladığı “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi”, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından açıklandı.

TÜBİTAK’ın ilk kez 2012’de hazırladığı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi ile her yıl Türkiye’nin en girişimci ve yenilikçi 50 üniversitesi belirleniyor. 2014 yılı endeksi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından açıklandı.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Abdullah Çavuşoğlu ve Genel Sekreter Arif Koyuncu’nun katılımıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Bakan Işık, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi ile girişimcilik ve yenilikçilik odaklı rekabetin artmasını, böylece girişimcilik ekosisteminin gelişmesini hedeflediklerini belirtti.

Üniversiteler 23 Göstergeye Göre Sıralandı

Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi ile üniversiteler, bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliği, fikri mülkiyet havuzu, işbirliği ve etkileşim, girişimcilik ve yenilikçilik kültürü ile ekonomik katkı ve ticarileşme boyutları altında 23 göstergeye göre sıralandı. 23 göstergeden oluşan endeks kapsamında yaklaşık 900 bin hücrelik veri seti 6 aylık yoğun bir çalışma sonunda toplandı ve çeşitli kontrollere tabi tutularak değerlendirmeye alındı.
Bu sene üçüncüsü açıklanan endeks çalışmalarına, YÖK ve TÜİK’in yanı sıra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TPE, Kalkınma Bakanlığı, TÜBA, TTGV, KOSGEB ve üniversiteler katkı sağladı.

144 Üniversite Değerlendirmeye Alındı

Endeks kapsamında 50 ve üzeri öğretim üyesi olan 144 üniversite hesaplamaya dahil edildi. Bu yıl, ilk 10’a bir yeni üniversite dâhil olurken, ilk 10’daki 8 üniversitenin yeri bir önceki döneme göre değişiklik gösterdi. Aynı şekilde ilk 20’ye 2; ilk 50’ye 4 yeni üniversite dâhil oldu.

krd-unv2

Karadeniz Bölgesindeki Üniversiteler Geriledi

TÜBİTAK’ın hazırladığı Türkiye’nin en girişimci ve yenilikçi üniversite sıralamasında ilk 50’de Karadeniz bölgesinden 3 üniversite girdi. Trabzon KTÜ 32,46 puanla 38, Düzce Üniversitesi 30,47 puanla 41 ve Samsun 19 Mayıs Üniversitesi 28,22 puanla 50.sırada yer aldı.

Sıralamalar geçen yıla göre değerlendirildiğinde Karadeniz bölgesindeki bu 3 üniversitenin de gerilediği görülüyor.
Trabzon KTÜ 2013’te 30.sırada iken 2014 yılında 38.sıraya düştü
Düzce Üniversitesi 2013’te 31.sırada iken 2014 yılında 41.sıraya düştü
Samsun 19 Mayıs Üniversitesi 2013’te 44.sırada iken 2014 yılında 50.sıraya düştü

Öte yandan TÜBİTAK’ın hazırladığı Türkiye’nin en girişimci ve yenilikçi 50 üniversite sıralamasına KTÜ,19 Mayıs ve Düzce Üniversitesi dışında Karadeniz’den başka hiçbir üniversitenin girememesi bölge açısından endişe verici olarak değerlendirildi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?