• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ESENLER’DE TRABZON COŞKUSU

İstanbul Esenler’de “Karalahana, Mısır Ekmeği ve Horon Festivali” ile 10 ton karalahana ve 2 ton mısır ekmeği vatandaşlara ikram edildi. Festivalde on binlerce Trabzonlu, Karadeniz müziği eşliğinde horon oynadı.


ESENLER'DE-TRABZON-COŞKUSU-5Esenler Belediyesi’nin, Esenler Trabzonlular Derneği ile birlikte düzenlediği 3. Karalahana Sarması, Mısır Ekmeği ve Horon Festivali, Dörtyol Meydanı’nda yapıldı. Trabzon’un düşman işgalinden kurtuluşunun 97’nci yıldönümü kapsamında Karadeniz kültürünün yaşatılmasına katkı sunmak amacıyla yapılan festival renkli görüntülere sahne oldu.

Festivale, AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Belediye Başkan Danışmanı Abdullah Aksu, İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Cengiz Demircan, Esenler İlçe Emniyet Müdürü Hakan Yılmaz, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran, MHP Esenler İlçe Başkanı Suat Yılmaz, Belediye Meclis Üyeleri ve Esenler Trabzonlular Derneği Başkanı Zeki Yılmaz ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, mahalle muhtarları ve on binlerce vatandaş katıldı.

ESENLER'DE-TRABZON-COŞKUSU-3BİZE HER YER TRAZON

Yöresel sanatçıların seslendirdiği Karedeniz türküleriyle başlayan festivalde ilk konuşmayı Esenler Trabzonlular Derneği Başkanı Zeki Yılmaz yaptı. Sözlerine “Bize her yer Trabzon” diyerek başlayan Yılmaz, “Bizler, her bir şehrimizi Trabzon olarak görüyor, Trabzon olarak benimsiyoruz. Esenler’de bizim için Trabzon’dur. Ülkemizin dört bir köşesindeki insanımızı kardeşlerimiz olarak görüyoruz. Bizlerin yüreği, Trabzon’dan önce Türkiye için çarpıyor” dedi.

ESENLER'DE-TRABZON-COŞKUSU-4AYNI DAĞIN YELİYİZ

Dörtyol Meydanı’nı dolduran on binlerce Trabzonlunun yoğun sevgi gösterisinde bulunduğu Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, konuşmasında, kültürlerin yaşatılması gerektiğine vurgu yaptı. Başkan Göksu, “Biz bu meydanda kültürümüzün bütün güzelliklerini hep birlikte yaşıyoruz. Hamsi, çiğköfte, karalahana, mantı ile buluşuyoruz. Bugün buraya karalahana sarması dağıtmak için gelmedik. Unutmayın, toplumlar kültürleri ile yaşarlar. Kültürleri olmayan veya kendi köklerinden habersiz olan toplumlar saman alevi gibidir. Bu etkinliklerimizle kültürümüzü gelecek nesillere aktarmaya, çocuklarımıza öğretmeye çalışıyoruz. Bizler bu meydanda aynı dağın yeli, aynı Allah’ın kulu olduğumuzu haykırıyoruz” diye konuştu.

ESENLER'DE-TRABZON-COŞKUSU-210 TON KARALAHANA, 2 TON MISIR EKMEĞİ

Yapılan konuşmaların ardından Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Karalahana’nın Hamsili, Rum usulü, Goliya ve çorbası olmak üzere 12, Mısır Ekmeği’nin ise Hamsili, Tava, Fırın, Hoşmer ve Kuymağı olmak üzere14 çeşidini tanıttı.

Başkan Göksu daha sonra beraberindeki protokol üyeleriyle birlikte dev yemek kazanlarında pişirilen 10 ton karalahana ile özel fırınlarda hazırlanan 2 ton mısır ekmeğini vatandaşlara ikram etti. Festival, yöresel sanatçıların müzik ziyafeti, Kemençe ve Tulum eşliğinde Karadeniz insanın kanını ısıtan horon oyunlarıyla devam etti. Festival kapsamında Dörtyol Meydanı’nda yöresel yemeklerle ilgili stantlar da açıldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?