• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

23 Aralık 2014

ESKÜLAP YILANI

Karadeniz bölgesinde görülen sürüngenlerden olan Eskülap Yılanı; Yunan mitolojisinde “tıp ilahı” olarak kabul edilen Aesklepios’un elindeki yılandır.


ÜskülapYılanıAkademisyen Bayram Göçmen’in Karadeniz bölgesinde yapmış olduğu müthiş araştırmaları özel izinle patikaa.com olarak sizlere aktarıyoruz.

Eskülap Yılanı

Genelde Karadeniz ve Marmara bölgesinde görülen Eskülap Yılanının boyu- 130 ile 200 cm arası değişiyor. Sırt pulları düzdür, Erginlerinde sırt taraf siyah zemin üzerinde küçük beyaz lekelidir. Gençleri açık renkli, siyah lekelidir. Gençlerinde başın arka yan taraflarında pembemsi yarım ay şeklinde lekeler bulunur. Tırmanıcı bir türdür genellikle ağaçlar ve çalılar üzerinde gezer. Çiftleşme mayıs-haziran gibi olur, dişi temmuz ayında ortalama 10 yumurta bırakır. Yavrular eklembaklılar ve kertenkeleler ile beslenir. Habitat olarak; genellikle yaprağını döken geniş yapraklı ormanlar, karışık yapraklı ormanlar ve ağaçlık alanları tercih ederler. İnsana kısa zamanda alışır. Yunan mitolojisinde “tıp ilahı” olarak kabul edilen Aesklepios’un elindeki yılandır. Bu yüzden tıp rozeti üzerinde birbirine sarılmış halde bulunan yılanlar da Eskülap yılanlarıdır. İnsanlarla sık karşılaşan yılan türlerinden biridir, bu yüzden bilinçsiz insanlar tarafından çokça öldürülmektedir.

Bayram-Göçmen

Bayram Göçmen’nin Yaptığı Araştırmalarının Ayrıntıları

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?