• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

24 Ekim 2014

FESHANE’DE TRABZON GÜNLERİ FIRTINASI

İstanbul’daki Trabzon Dernekleri Federasyonu tarafından Feshane’de gerçekleştirilmekte olan Trabzon Tanıtım Günleri’nde Trabzon fırtınası yaşanıyor.


feshanetrabzon1.gün-6İstanbul’da faaliyetlerini sürdüren Trabzon Dernekleri Federasyonu tarafından Feshane’de gerçekleştirilmekte olan Trabzon Tanıtım Günleri’nde Trabzon fırtınası yaşanıyor. Cihan padişahı Fatih Sultan Mehmet Han tarafından Trabzon’un Türk yurdu yapılışının 553. yıldönümü münasebetiyle düzenlenen organizasyonda bugün Cuma namazının ardından tarihi Eyüp Sultan Cami’inden Feshane’ye kadar Trabzon yürüyüşü gerçekleştirildi. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, ilçe belediye başkanları ve gurbetteki Trabzonluların katıldığı yürüyüş oldukça coşkulu bir şekilde gerçekleştirildi. Fatih Sultan Mehmet Han’ın da at üstünde temsil edildiği yürüyüş Feshane’de son buldu.

feshanetrabzon1.gün-7Feshane’de gerçekleştirilen törende de oldukça heyecanlı anlar yaşandı. Mehter takımının konseri ile başlayan törende KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, İstanbul Trabzon Dernekleri Federasyonu Başkanı Mustafa Demir Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, milletvekilleri Oktay Saral, Volkan Canalioğlu, Süleyman Çelebi, Faik Tunay ve Umut Oran, İstanbul Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağılcı, İstanbul Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altınay, İstanbul Kadıköy Belediye Başkanı Aykut Nuhoğlu, İstanbul Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, İstanbul Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyük Çekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, İstanbul Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Trabzon’un ilçe belediye başkanları ve gurbetteki Trabzonlular hazır bulundu.

Horon gösterilerinin ardından ev sahibi olarak söz alan Trabzon Dernekleri Federasyonu Başkanı Mustafa Demir, yoğun ilgi gören organizasyona katılımlarından dolayı herkese teşekkür ederken, “Trabzon’un iki tane önemli günü var. Her yıl, Trabzon’un fethi ve Trabzon’un kurtuluş günlerinde burada birlikte olacağız. Etkinliğimiz Pazar akşamına kadar devam edecek” diye konuştu.

feshanetrabzon1.gün-2Törende söz alan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, bu gecenin hicri yılbaşı olduğunu hatırlatırken, İslam dünyasında akan kanın dinmesi, İslam dünyasının bir ve bütün olarak hareket etmesi temennisinde bulundu. İçi insan sevgisi dolu olan Trabzon halkının her şeyin en iyisine layık olduğunu ifade eden Başkan Gümrükçüoğlu, “Fatih’in fethettiği, Yavuz’un yönettiği, Kanuni’nin doğduğu Trabzon hiç kimseyi dili, dini, ırkı ve etnik kökeni itibariyle ayırmaz. Biz, hepimiz bir ve beraber kardeşiz. Tarihten gelen karakteri insan sevgisi ve uygarlık olan Trabzon halkının, bu sevgi ve hoşgörüsünün tüm dünyaya hakim olmasını temenni ediyorum. Buradaki güzellikleri yerinde yaşamanız için misafirlerimizi Karadeniz’in incisi, güzel şehrimiz Trabzon’a davet ediyorum… Trabzon değişiyor ve gelişiyor. Trabzon bir ve beraberliğin şehri olarak herkesin desteği ile çok daha güzel, yaşanılabilir bir kent haline geliyor. Trabzonlu hemşehrilerimize layık olabilmek için Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizin en doğusundan en batısına kadar Trabzon halkına hizmet götürme aşklımız, sevdamız katlanarak devam edecektir. İstanbul’da bu önemli etkinliği düzenleyenlere, gurbetteki hemşehrilerimi bir araya getirip bizleri onlarla buluşturanlara şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

feshanetrabzon1.gün-3Trabzon Valisi Abdil Celil Öz de konuşmasında bu tür etkinliklerin önemine dikkat çekerken, “Diğer illere pek çok konuda örnek olan Trabzon’un gurbetteki bu tür buluşmaları ilk başlatan şehir olduğunu ve ardından diğer illerin böyle organizasyonlar gerçekleştirmeye başladığını biliyoruz. Trabzon; bir kültür, sanat, spor ve eğitim şehri. Trabzon insanı çalışkanlığı, azmi ve başarıları her zaman örnek olmuştur. Organizasyonda emeği geçenleri tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

feshanetrabzon1.gün-4.KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’da Trabzonlularla buluşmasında yaptığı konuşmada Kıbrıs’ta yürütülmekte olan müzakere sürecine değinirken, sürekli olan olarak masadan kalkan, Kıbrıs’ta çözümsüzlüğün baş sorumlusu olan Rum tarafının masaya oturmaya ve uzlaşmaya mecbur olduğunu kaydetti. Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu da etkinlikte yaptığı konuşmada Trabzonspor’un taraftarlarını güldürmeye devam edeceğini ifade etti.

feshanetrabzon1.gün-5İstanbul Feshane’de 23 Ekim’de başlayan Trabzon Tanıtım Günleri 25 Ekim akşamına kadar devam edecek.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?