• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

04 Ağustos 2014

FINDIK HASADI BAŞLADI AMA…

2014 yılı fındık hasadı başladı fakat geçtiğimiz aylarda yaşanan don olayı nedeniyle az fındığın olması üreticileri kara kara düşündürüyor.


fındıkendişe2Patikaa Haber Merkezi


Karadeniz’in en büyük geçim kaynağı olarak bilinen fındıkta kara tablo hakim. Bu yıl özellikle Ocak ve Şubat aylarında ülke genelinde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle Karadeniz Bölgesinde fındıkta erken çiçeklenme meydana gelmişti. Şubat ayında fındık bahçelerinde yapılan gözlem çalışmalarında; fındıkta sürgün, yaprak ve karanfil (dişi çiçek) gelişimlerinin iyi olduğu gözlemlenmişti.

Ancak Mart ayının son günlerinde etkili olan kar yağışı fındıkta don riski meydana getirmiş, yağan kar ve devamında sıcaklıkların düşmesi nedeniyle fındık bahçelerinde özellikle yüksek kesimlerde don zararı oluşturmuştu. İşte bu hiç beklenmedik bir şekilde don olayının yaşanması ve beraberinde az fındığın olmasına sebep vermesi üreticileri kara kara düşündürüyor.
Öte yandan sıcak havanın mahsulü erken olgunlaştırması nedeniyle, fındık üreticileri beklenenden önce hasada başladı. Fındık uzmanları bu yıl 3/1 oranında düşüklük bekliyoruz. Böyle giderse şuan 10 TL civarında olan fındık fiyatı 15 TL’ye çıkabilir dediler.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?