• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

10 Ağustos 2015

FINDIK HASATI DÜZENLENEN ŞENLİKLE BAŞLADI

Karadeniz’in en önemli geçim kaynaklarından olan fındığın, resmi hasadın başlangıcı için Altınordu Ziraat Odası ev sahipliğinde Gülyalı İlçesinde “Fındık Hasat Şenliği” düzenlendi.


FındıkHasatŞöleni-3Bölgenin en önemli geçim kaynağı fındıkta, resmi hasadın başlangıcı için Altınordu Ziraat Odası ev sahipliğinde “Fındık Hasat Şenliği” düzenlendi.

Gülyalı İlçesi’ne bağlı Turnasuyu Mahallesinde gerçekleştirilen fındık hasat şenliğine Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz, Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Perşembe Ziraat Odası Başkanı Arslan Soydan ve üreticiler katıldı.

Fındık Hasat Töreninde bir konuşma yapan Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ekonominin fındığa dayalı olduğunu hatırlatarak, “Halkımız fındıkla geçiniyor. Fındık varsa, bolsa, iyi para ediyorsa herkes mutlu ve geleceğine güvenle bakıyor. Hatta evlenecek genç kızlar, damat adayları bile fındığın bol olmasını temenni ediyor” diye konuştu.

FındıkHasatŞöleni-4“Fındık dünyada pazarlanabilen en rahat ürün. Burada üreticinin, asıl emek sarf edenin bu işten yeterince para kazanabilmesi çok önemli. İhtiyacınız kadar pazara fındık indirin” diyen Vali Balkanlıoğlu, “Fındık dünyada çok tercih edilen bir ürün. Bir fındık ihracatçı arkadaş ile konuşurken bana, ‘Fındık dünyada en rahat pazarlanan ürün’ demişti. Çünkü, tüm dünyada gıda maddelerinin ana ham maddesidir” şeklinde konuştu.

“Fındıkta gençleştirme çalışmalarının mutlaka yapılması gerektiğine vurgu yapan Vali Balkanlıoğlu, ”Düzenlenen bu tür fındık festivalleri birazda üreticinin ve köylülerimizin fındık tüccarlarının herkesin bilinçlenmesine yol açar“ diyerek, fındık hasat töreninin hayırlı olması dileğinde bulundu.

Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz ise Türkiye’nin dünyada en fazla fındık üreten ve ihracat yapan ülke olduğunu söyleyerek, “Fındıkta her yıl hava şartları merakla beklenir. Acaba zirai don olacak mı? Fındık yanacak mı? diye. Allah’a şükür bu yıl en küçük bir olumsuz doğa olayı olmadan bugünlere ulaştık. Bu yıl ki verim gayet iyi ve rekolte yüksek” şeklinde konuştu.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt ise ekonomik açıdan önem arz eden fındık ürününde hasat bugün itibariyle başlamıştır. Fındık üretimi hakkında ilgisi olmadığı halde birçok kurum ve kuruluş tespit ve beyanlarda bulunuyor. Bu durum alıcı ve satıcı üzerinde negatif etkiler oluşturmaktadır. Fındık hasadımız hayırlı olsun” diye konuştu.

FındıkHasatŞöleni-2Konuşmaların ardından Vali İrfan Balkanlıoğlu ve beraberindeki heyet, “Yine yeşillendi fındık dalları” türküsü eşliğinde fındık topladı.

Öteyandan Ekonomi Bakanlığı Doğu Karadeniz Bölge Müdürlüğü Müdür Vekili Abdullah S. Ekinci başkanlığında daha önce yapılan toplantıda; sahil kesimde 0-250 metre arası rakım da 8 Ağustos, Orta kesimde 251-500 metre arası rakımda 12 Ağustos ve Yüksek kesimde 500 ve üzeri metre arası rakımda 20 Ağustos 2015 tarihleri arasında fındık toplanmaya başlayacağı belirtilmişti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?