• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

17 Şubat 2015

FINDIKLI HALKI HES İÇİN SOKAKTAYDI

Yaklaşık 8 yıldır sürdürdükleri direnişle ilçenin vadilerinde HES yapılmasını engelleyen Fındıklı halkı bir kez daha HES projesine karşı eylem yaptı.


FındıklıHESeylem-2Fındıklı Derelerini Koruma Platformu adı altında örgütlenen ve yıllardır eylemler, toplantılar, vadilerde tutulan nöbetler, ÇED protestoları ile vadilerine HES için bir kazma dahi vurdurmayan ve ülkedeki HES direnişlerine örnek olan Fındıklı halkı bugün bir kez daha sokaktaydı.

Fındıklı halkı günlerdir 17 Şubat’ta Fındıklı Halk Eğitim Merkezi’nde yapılacağı duyurulan Taş dibi regülatörü ve HES projesi ÇED toplantısını protesto etmeye hazırlanıyordu. Değerlendirme toplantıları yapan, köy ve mahallelere afişler asan, bildiriler dağıtan Fındıklılılar bugün saat 9’da Fındıklı dört yol kavşağında toplandı. ÇED toplantısının yapılacağı ilan edilen Halk Eğitim Merkezi’ne sloganlar eşliğinde gidildi. Merkezin önünde eylem devam ederken içinde muhtarların da olduğu bir heyet salona girdi. Salonun boş olduğu, duyurulan toplantıyı yapmak için ne şirket ne de devlet yetkililerinin geldiği görüldü.
Fındıklılılar horonlarla eylemlerini sonlandırırken, HES’çi şirketlerin artık ÇED yapmaya dahi ilçelerine gelememesinin tek nedeninin 8 yıldır süren kararlı mücadeleleri olduğunu vurguladılar.

‘Bize Verecek Bilgileri Yok’

FındıklıHESeylem-3Eylem sırasında Fındıklılılara seslenen Derelerin Kardeşliği Platformu Fındıklı Temsilcisi Hüseyin Acar, doğasına, suyuna, yaylasına ve ormanına sahip çıkanların geldiğini ancak birilerinin sıcak masa başından ayrılamadığını belirterek, “Niye gelmediklerini çok iyi biliyoruz. Sizin kadar bilgi sahibi ve yetenekli değiller. Sizin gibi bu alanlarda yaşamıyorlar. Size verecek bilgileri yok, o yüzden gelemediler. Kaçıyorlar. Umarım bir daha gelmezler” dedi.

Fındıklı Derelerini Koruma Platformu Sözcüsü Avni Ertaş, resmi kurumların bir şey söylediği zaman sözünde durduğunu sandıklarını dile getirdi, “Biz üzerimize düşeni yaptık, geldik. Baktık ki salon boş. Hiçbir yetkili ve şirket temsilcisi gelmedi. Edindiğimiz bilgilere göre ÇED toplantısı bilinmeyen bir tarihe ertelenmiş. Bu kurnazlıktır, samimiyetsizliktir, ciddiyetsizliktir. Bilinmeyen bir tarih ne demek?. Bu Fındıklı halkı, hukuk ve bilimle dalga geçmektir. Ne zaman gelirlerse gelsinler üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Bu mücadeleyi direne direne kazandık, kazanmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
Basın açıklamasının ardından tulum eşliğinde horon oynayan vatandaşlar hep bir ağızdan, “Sabahtan çıktım yola gökyüzü bulut dolu, bizden sizden geçit yok. Unut HES’çiler unut. Fındıklı dereleri Karadeniz’e aksın, aksın Karadeniz’e” dizelerini seslendirdi ve eylem sonlandırıldı.

Eyleme, Derelerin Kardeşliği Platformu, Yurttaş Kazım Delal, Tonya Çevre Platformu, Trabzon Emek ve Özgürlük Meclisi de destek verdi.

Yapılması plananlanan toplantı Çağlayan vadisinde Taş Yayla, Salma Yayla, Çatak Yayla ve Çamlık Yaylalarını içine alan 46 bin 300 metrekare alanı talan edecek olan Taşdibi regülatörü ve HES projesi hakkındaydı. Fındıklı’da 24 adet HES projesi planlanmış ve süren mücadele bu HESlerin hiçbirinin yapılamamasını sağlamıştı.

Kaynak: Sendika.Org

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?