• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

‘FIRTINA VADİSİ ZİYARETÇİ MERKEZİ’ GÜN SAYIYOR

Kaçkar Dağları Milli Parkı ve Tunca Vadisi Tabiat Parkının girişinde Fırtına Deresi Kıyısında, 15.000 m² alan içerisinde yapılmakta olan Fırtına Vadisi Ziyaretçi Merkezi inşaatı tamamlanmak üzere. FVZM yakında ziyaretçilerin hizmetine sunulacak.


Fırtına-Vadisi-Ziyaretçi-Merkezi-Gün-Sayıyor-4Rize’de önemli bir turizm yatırımı daha hayata hizmete geçiyor. Ardeşen-Çamlıhemşin karayolu güzergâhında Fırtına Vadisi girişinde toplam 1.010 m² kapalı alanda kurulmakta olan ve Turizm Ofisi olarak da hizmet sunacak tesiste; Sergi Salonu, Konferans Salonu, Fuaye, Atmaca Kültür Merkezi, Yönetici Toplantı Salonu, İdari Ofisler ve Ortak Kulanım Alanları bulunuyor.

Ziyaretçi Merkezinde bulunan Sergi salonu içerisinde; kıyı şeridi itibariyle Kaçkar Dağları Milli Parkı ve Tunca Vadisi TP’ını içine alacak şekilde Fırtına Vadisinin 12 metre X 7 metre boyutlarında ölçekli bir maketi yer alacak. Bina inşaatıyla aynı anda çalışmaları devam etmekte olan maket; dış şartlara da dayanıklı poliüretan malzemeden üretilmekte olup, Fırtına vadisinde öne çıkan mimari yapılar, köprüler, şelaleler ve önemli alanların minyatürlerini barındıracak. Ayrıca gelen ziyaretçilere Fırtına vadisinde öne çıkan mimari yapılar, köprüler, şelaleler ve önemli alanlar hakkında sesli ve görsel tanıtımın yer alacağı bir dijital sistem kurulması da planlandı.

Fırtına-Vadisi-Ziyaretçi-Merkezi-Gün-Sayıyor-3Fırtına Vadisini özellikle Kaçkar Dağları Milli Parkı ve içerisindeki Ayder Yaylası ile 2014 yılında Tabiat Parkı ilan edilen Tunca Vadisini ziyaret edeceklerin bu merkeze uğramaları, çay molası ile birlikte Vadi Hakkında bilgi alarak yolculuklarına devam etmeleri hedefleniyor. Aynı şekilde Vadi içerisindeki doğal alanlarda gezintilerini tamamlayanların da yorgunluklarını atmaları için de bir uğrak yeri mola noktası olacak.

Dış yapısında yöresel mimariye uygun olarak taş ahşap kombinasyonu uygulananan Ziyaretçi Merkezinin Fırtına Deresine bakan cephesi bir terasla dışarı açılıyor. Fuaye salonunda ve terasta açık alanda ziyaretçiler, çaylarını içerken Fırtına Deresinin coşkun akışını ve Fırtına Vadisinin zirvelerini seyretme imkanı bulabilecekler.

Fırtına-Vadisi-Ziyaretçi-Merkezi-Gün-Sayıyor-2Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Ardeşen Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliğine aktarılan 1.450.000 TL bütçeyle yapılmakta olan Fırtına Vadisi Ziyaretçi Merkezinin, önümüzdeki günlerde tefrişatı da tamamlanarak ziyaretçilerin hizmetine sunulmak üzere açılışı yapılacak.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?