• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

10 Ağustos 2015

‘FORMULAZ’ FIRTINASI

Rize’nin Ardeşen ilçesinde, bu yıl “Formula giderse Formulaz gelir” sloganıyla düzenlenen 7. Geleneksel Formulaz Tahta Araba Şenliğinde renkli görüntüler oluştu.


FormulazFırtınası-3Formulaz fırtınası bu yılda her yeri sardı. Karadeniz insanının yaratıcı ve eğlenceli yanını ön plana çıkaran, tahta F1 araçlarının kıyasıya mücadele ettiği Red Bull Formulaz, Rize’nin Ardeşen ilçesine bağlı Tunca Beldesi’nde gerçekleştirildi. Kıvrak zeka ve yaratıcılığın konuştuğu yarışta eğlenceli anlar yaşandı.

Red Bull Formulaz tahta araba yarışları, bu yıl yedinci kez Rize’nin Ardeşen ilçesine bağlı Tunca beldesinde gerçekleştirildi. Sunuculuğunu Salih Navdar’ın yaptığı yarışlarda, genç ve yaşlı katılımcılar bir araya geldi. Karadeniz’de gençlerin ve çocukların temel eğlenceleri arasında yer alan ve tarihi 1900’lere dayanan geleneksel tahta araba yarışlarının coşkusu Red Bull Formulaz’la bir kez daha bugüne taşındı.

FormulazFırtınası-6Ardeşen’e bağlı Tunca beldesinde Belediye Başkanlığı ile Redbulltarafından düzenlenen ve Formula-1 yarışlarına atıfta bulunularak “Formula giderse Formulaz gelir” sloganıyla yapılan şenliğe, yarışçılar kendi tasarımları olan 64 ilginç tahta araba ile katıldı.Yarışa katılan arabaların görevlilerce yarışlar için uygun olup olmadığının tek tek kontrol edilmesi sonrası düzenlenen yarışlar, beşer kişiden oluşan gruplar halinde bin 600 metrelik parkurda gerçekleştirildi.Yarış öncesi sporcular Kenan Sofuoğlu’nun 4 aylık oğlu Hamza’nın vefatı nedeniyle “Acın acımızdır şampiyon” yazılı pankart açtı.

FormulazFırtınası-47. Geleneksel Formulaz Tahta Araba Şenliği-Rize’nin Ardeşen ilçesinde, “Formula giderse Formulaz gelir” sloganıyla düzenlenen ve birbirinden ilginç 64 tahta arabanın yer aldığı yarışlarda renkli görüntüler oluştu- Şenlikte, parkur kenarına konulan “Uçuruma düşmek yasaktır” ve “En keskin viraj 53 metre geride” tabelaları dikkati çekti- Yarış öncesi sporcular Kenan Sofuoğlu’nun 4 aylık oğlu Hamza’nın vefatı nedeniyle “Acın acımızdır şampiyon” yazılı pankart açtı Ardeşenilçesinde düzenlenen 7. Geleneksel Formulaz Tahta Araba Şenliği’ndeki yarışlar renkli görüntülere sahne oldu.

FormulazFırtınası-5Ardeşen’e bağlı Tunca beldesinde Belediye Başkanlığı ile Redbulltarafından düzenlenen ve Formula-1 yarışlarına atıfta bulunularak “Formula giderse Formulaz gelir” sloganıyla yapılan şenliğe, yarışçılar kendi tasarımları olan 64 ilginç tahta araba ile katıldı.Yarışa katılan arabaların görevlilerce yarışlar için uygun olup olmadığının tek tek kontrol edilmesi sonrası düzenlenen yarışlar, beşer kişiden oluşan gruplar halinde bin 600 metrelik parkurda gerçekleştirildi.Yarış öncesi sporcular Kenan Sofuoğlu’nun 4 aylık oğlu Hamza’nın vefatı nedeniyle “Acın acımızdır şampiyon” yazılı pankart açtı.

Start bayrağının sallanmasıyla yarışa başlayan ilk grupta yaşı 40’ın üstünde olanlar yarıştı. Sürücülerin zaman zaman tehlikeli anlar yaşadığı yarışlarda, bazı tahta arabaların tekerleği kırılırken bazı arabalar da devrildi.

FormulazFırtınası-8Tekerleği kırılan tahta arabaları kullanan yarışmacılar yarışı bırakmak zorunda kaldı. Bazı yarışmacıların ise arabalarını ellerine alıp koşarak yarışı tamamlamaya çalışması çevredekilerin gülüşmesine yol açtı.
Yaşanan küçük çaplı kazalarda hafif yaralananlara sağlık ekiplerince müdahale edildi.
Şenlikte, milli motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu ve rallici Yiğit Timur kendileri için özel olarak hazırlanan tahta arabayı kullandı.

Farklı etaplarda süren yarışlarda İstanbul, Trabzon, Artvin ve Rize’den katılımcılar yarıştı. Tahta arabaların mücadelesi halatla ses çıkarılan bu ritüelle yapıldı.

Yarışmacılar, kendi tasarımları olan tahta arabalarla 1,6 kilometrelik parkuru yer yer saatte 60 – 70 kilometre hıza erişerek tamamlamaya çalıştılar.

FormulazFırtınası-2Red Bull Formulaz 2015’in galibi geçtiğimiz yılın da birincisi olan Ahmet Gül olurken, ikinciliği Macit Çakır, üçüncülüğü ise Recep Çakır elde etti. Tasarım birinciliği ise, yarışın ikonik karakterlerinden biri olan Lazbulans ile fenomene dönüşen Hasan Gül’e verildi.

FormulazFırtınası-7

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?