• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

20 Eylül 2017

FORMULAZ HEYACANI BU KEZ İSTANBUL’DA YAŞANDI

Rize’nin Ardeşen ilçesine bağlı Tunca beldesinde yaşanan FormuLaz heyecanı bu kez İstanbul’un Sarıyer İlçesinde yaşandı. Binlerce kişi hem yarışları izledi hem de eğlendi.


Türkiye’nin en eğlenceli yarışlarından olan ‘FormuLaz’ tahta araba yarışları, Sarıyer’de 2. kez düzenlendi. 2009 yılında Karadeniz’de başlatılan ve adı Formula 1 yarışlarından esinlenerek bulunan ‘FormuLaz’ heyecanlı anlara sahne oldu.

Sarıyer geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da eski bir Karadeniz geleneği olan tahta araba yarışına ev sahipliği yaptı. ‘Arabam tahtadan inerim rampadan’ sloganı ile Ferahevler’de düzenlenen yarışlara katılan sürücüler, rampadan aşağıya hızla direksiyon sallayarak eğlencenin tadına vardı. Kırılan tekerlekler, küçük kazalara rağmen yarışı sürdürmeye devam eden yarışmacılar kimi zaman elleri kimi zaman ayaklarından destek alarak yarışı tamamladı.

Çay TV ekranlarında yayımlanan ve Salih Navdar tarafından sunumu yapılan FormuLaz’da bir de sürpriz vardı. Ünlü sanatçılar Metin Şentürk, Safiye Soyman ve Faik Öztürk de Formulaz’a katıldı. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile tahta arabalara binerek sembolik bir tur gerçekleştiren ünlü sanatçılar ardından yarışmanın startını verdi. Etkinliğe katılanlar arasında daha önce Rize’de düzenlenen yarışlarda dereceye giren yarışmacılar da vardı.

Bu coşkuya ortak olmak isteyen vatandaşlar da FormuLaz’ın yapılacağı alanı doldurdu. Etkinlikte kıran kırana geçen yarışlarla heyecanlı dakikalar geçiren vatandaşlar horonla eğlencenin tadını çıkardı. Heyecanın dorukta olduğu FormuLaz’da yöresel yemek stantları da kuruldu. Karadeniz’in damak çatlatan lezzetlerine Sarıyerlilerin ilgisi yoğun oldu.

Düzenlenen yarışmalarda üç kardeş  Ahmet Gül 3., Levent Gül 2. ve Murat Gül 1. oldu. Kadınlar kategorisinde ise Ayfer Hurşit Ağaoğlu 3., Müge Keleş 2. olurken birincilik ipini Şeyda Kutanis göğüsledi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?