• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

22 Ağustos 2016

FORMULAZ YİNE NEFES KESTİ

Rize’nin Ardeşen İlçesi Tunca Beldesi’nde bu yıl 8’incisi düzenlenen ‘Red Bull Formulaz’ tahta araba yarışları, adrenali yüksek yarışlara sahne oldu.


VenueFormulaz bu yıl da nefes kesti. Rize’nin Ardeşen İlçesi Tunca Beldesi’nde 8’incisi düzenlenen ‘Red Bull Formulaz’ tahta araba yarışları, büyük heyecana sahne oldu. Meydana gelen kazalarda 3 kişinin hafif yaralandığı yarışlara katılan Dünya Süpersport Şampiyonu milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu da grubunda birinciliği elde etti.

Formulaz2016-9Tunca Belediyesi ile Redbull tarafından bu yıl, ‘Arabam tahtadan inerim rampadan’ sloganı ile düzenlenen ve ‘Formulaz’ adı verilen yarışlara gençler ve 40 yaş üstü kategorilerinde 66 kişi tahta arabaları ile katıldı. Yarışmacılar, 16 grupta 6’şarlı yapılan yarışlara kendi tasarımları olan ve sırma teli dışında metal aksamın yasak olduğu birbirinden ilginç tahta arabalarla katıldı. Araçlarda maksimum uzunluk 1.70 metre, genişlik ise 70 santimetre olarak sınırlı tutuldu.

Formulaz2016-2Formulaz yarışlarında güvenlik önlemleri dikkat çekti. Eğimli yolda yarışmacıların uçuruma düşmemesi için yol kenarlarına saman balyaları yerleştirildi. Lastik ayakkabı ve kıl çorap giyen yarışmacılar kask, kolluk ve dizlik taktı. Yol boyunca, ‘Dikkat tahta araba çıkabilir’, ‘Uçuruma düşmek yasaktır’, ‘Sollama yapmak yasaktır’ ve ‘En keskin viraj 53 metre geride kaldı’ yazılı ilginç tabelalar dikkat çekti. Yarışlarda, sağlık ekipleri olası kazalarda yaralananlara müdahale etmek için beklerken, Jandarma ekipleri de yol boyunca güvenlik önlemi aldı.

Formulaz2016-5Formulaz yarışlarında 62 yaşındaki Dursun Ali Köse büyük ilgi topladı. 1959 yılından bu yana tahta araba ile yarıştığını anlatan Köse, “Çivi ve tahta ile yaptığımız arabalarla 70 kilometre hıza ulaşıyoruz. Fren yok ama ayağımızdaki kara lastikle durmaya çalışıyoruz. Durursa duruyor, durmazsa uçuruma gidiyoruz” dedi. Yarışlara katılan Kanadalı Dominic Rangce adlı kadında, tahta araba ile piste deneme sürüşü yaptı.

Formulaz2016-7Dünya motosiklet şampiyonu Kenan Sofuoğlu da tahta araba yarışlarına katıldı. Grubunda birinci gelen Sofuoğlu, yarış sırasında bir çocuğun aniden önüne çıkması nedeniyle kısa süreli tehlike atlattı. Yarış sonrasında gösteri için tahta arabayla iniş yapan Sofuoğlu’nun tahta arabası, tekerleğinin kopması nedeniyle saman balyasına çarparak durabildi. Yarışı kazandığını ancak daha sona tahta aracında hasar oluştuğunu anlatan Kenan Sofuoğlu, Orhangazi köprüsü açılışında motosikletle 400 kilometre hız yaptığını, tahta araba ile de 80 kilometre hıza ulaştığını belirterek, “Ayaklarımla durdurmaya çalıştım ama ayaklarımın altı bayağı yandı” dedi.

Competitor - ActionBinlerce kişinin izlediği yarışlarda 4’erli gruplar halinde start alan yarışmacılar, 1.6 kilometrelik eğimli parkurda yarışırken tehlikeli anlar yaşadı. Bazı tahta arabaların tekerleği çıkarken, bazıları saman balyalarına çarptı.Yarış sırasında bir yarışmacının tekerleği çıkan tahta arabasını eline alarak bitiş noktasına doğru koşması izleyenleri güldürdü. Kazalar sonucunda 3 kişi hafif yaralandı. Yaralılara ambulansta müdahale edildi.

Formulaz2016-3FORMULAZ NEDİR?

Tunca Beldesi’nde yıllardır yaşatılan gelenek olan tahta araba yarışları 8 yıl önce “Formula giderse Formulaz gelir” sloganıyla yarışa dönüştü. ‘Formulaz’ adı verilen yarışlara gençler ve 40 yaş üstü kategorilerinde, sırma teli dışında metal aksamın yasak olduğu birbirinden ilginç tahta arabalar katılıyor. Araçlarda maksimum uzunluk 1.70 metre, genişlik ise 70 santimetre olarak sınırlı tutuluyor. Eğimli yolda yarışmacıların uçuruma düşmemesi için yol boyunca kenarlara saman balyaları yerleştiriliyor, lastik ayakkabı ve kıl çorap giyen yarışmacılar kask, kolluk ve dizlik takıyor. Yol boyunca ise ‘Dikkat tahta araba çıkabilir’, ‘Uçuruma düşmek yasaktır’, ‘Sollama yapmak yasaktır’ ve ‘En keskin viraj 53 metre geride kaldı’ yazılı ilginç tabelalar yerleştiriliyor. 1.6 kilometrelik eğimli pistte kıyasıya yarışan yarışmacılar kimi zaman kazalar yaşıyor.

Formulaz2016-4

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?