• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

21 Ağustos 2017

FORMULAZ’A KADINLAR RENK KATTI

Rize’nin Ardeşen ilçesine bağlı Tunca beldesinde düzenlenen “9. Geleneksel Formulaz Tahta Araba Şenliği”nde yine renkli görüntüler yaşandı. Bu yıl şenlikte kadınlar ilk kez yarıştı.


Rize’nin Ardeşen ilçesine bağlı Tunca beldesinde, FormuLaz Derneği, tunca Belediye Başkanlığı ile Redbull tarafından düzenlenen ve Formula 1 yarışlarına atıfta bulunularak “Formula giderse Formulaz gelir” sloganıyla gerçekleştirilen şenliğe, yarışmacılar kendi tasarımları 84 tahta arabayla katıldı.

Birbirinden renkli görüntülere sahne olan yarışmada Bakan Osman Aşkın Bak’a Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Rize Milletvekili Hikmet Ayar da eşlik etti. Yarışmalarda ünlü oyuncu Yunus Günçe de yer aldı.
Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, beraberindeki protokol üyeleriyle tahta arabalara bindi. Bakan Bak, tahta araba ile kısa mesafede kaydı.

Bak, etkinlikte gazetecilere yaptığı açıklamada, “Çocukluğumuzda böyle eğlenceler vardı. Keyif alıyorduk. Şimdi çocuklarımız hazır oyuncaklara biniyor ama onlara bunları öğretmemiz ve bu gelenekleri devam ettirmemiz lazım. Keyifli ve güzel bir eğlence. Red Bull’un desteği ile organizasyon her geçen gün önem kazanıyor. Sponsor firmaya hem vadimizi hemde bölgemizi tanıttığı için teşekkür ediyorum” dedi.

Son olarak Survivor’da ki performansı ile dikkatleri üzerine çeken Yunus Günçe, gazetecilere yaptığı açıklamada, Karadeniz insanın karakter özellikleriyle bu sporun çok örtüştüğünü belirterek “Cesaret gereken bir yarıştı. Bütün dünya bu yarışı öğrendiği zaman bu işi çok sevecek. Dünyaya pazarlanması gereken bir spor.” dedi.

Şenlikte arabaların görevlilerce uygun olup olmadığı kontrol edildi. Ayrıca güvenlik önlemlerinin artırıldığı yarış pistinin uçurum bölümlerinin kenarlarına saman balyalar konuldu. Lastik ayakkabı ve kıl çorap giyen yarışmacılar, olası kazalara karşı kask, kolluk ve dizlik taktı. Ardından yarışlar, erkek ve kadınlar olmak üzere iki kategoride, beşer kişiden oluşan gruplar halinde bin 900 metrelik parkurda yapıldı.

9 yıldır sürdürülen FormuLaz şenliğinde bir ilk yaşandı ve bu yıl kadınlar da yarıştı.

Yarışlar sonunda erkekler kategorisinde birinciliği göğüsleyen Ahmet Gül, tabiri caizse Fırtına Deresi gibi aktı. Bu yıl ilk kez düzenlenen kadınlar etabındaysa Sündüz Özel birinci oldu. Erkeklerde ikinciliği Recep Çakır, üçüncülüğüyse geçtiğimiz yılın şampiyonu Serhat Kurkut göğüsledi.

Birinci olan Ahmet Gül tam altın, kadınlar kategorisinde birinci olan Sündüz Özel yarım altının sahibi oldu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?