• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

GELENEKSEL DEREKAPI BOĞA GÜREŞLERİ SONA ERDİ

Artvin’in Yusufeli ilçesinde düzenlenen Geleneksel Derekapı Boğa Güreşleri sona erdi. Düzenlenen etkinlikte sanatçılar Volkan Arslan ve Merve Kayacan’da sahne aldılar.


Derekapı-Boğa-Güreşleri-5Artvin’in Yusufeli ilçesinde düzenlenen Geleneksel Derekapı Boğa Güreşleri sona erdi.Yusufeli Belediye Başkanlığı, ilçe kaymakamlığı, Yusufeli Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği ile Yusufeli Geleneksel Boğa Güreşlerini ve Boğalarını Tanıtma ve Geliştirme Derneği tarafından düzenlenen etkinlikte, 6 kategoride 103 boğa mücadele etti. Derekapı mevkisinde iki gün süren yarışların dünkü etabında “deste”, “ayak” ve “küçük orta” kategorilerinde güreşler yapılırken, bugün de “büyük orta”, “başaltı” ve “baş boğa” kategorilerindeki boğa güreşleri düzenlendi.

Derekapı-Boğa-Güreşleri-6Boğa güreşlerinin tamamlanmasının ardından kategorilerinde dereceye giren boğa sahiplerine protokol üyelerince kupa ve hediyeleri verildi.

Yusufeli Geleneksel Derekapı Boğa Güreşleri büyük orta, başaltı ve baş boy güreşleri ile sona erdi ve bu yılın baş boy birincisi Şimşekler Kasap’a ait boğa oldu.

Derekapı-Boğa-Güreşleri-4Yusufeli Derekapı Boğa Güreş etkinlikleri içerisinde, Yusufeli Belediyesi tarafından halk konseri de düzenlendi.

Karadeniz müziğinin birbirinden hareketli parçalarıyla Yusufelilileri coşturan sanatçılar Volkan Arslan ve Merve Kayacan, seyircilerin isteği üzerine geç saatlere kadar sahnede kaldılar.
Dinleyicilerin olumlu enerjisinin kendilerine yansıdığını ifade eden Volkan Arslan, türkülerini Yusufelililer için söyledi. Konserde istek parçalara da yer verildi ve Türkiye’nin değişik yörelerine ait türküler de seslendirildi.

Derekapı-Boğa-Güreşleri-2Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, günün anısına Volkan Arslan ve Merve Kayacan’a plaket sundu ve etkinlik programında yer aldıkları için teşekkür etti.

Horon oynayan ve türkülere eşlik eden coşkulu kalabalık için Yusufelililere teşekkür eden Volkan Arslan ve Merve Kayacan Yusufeli’den memnun kalarak ayrıldılar.

Derekapı-Boğa-Güreşleri-3

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?