• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

GİRESUN 5 GÜN BOYUNCA FESTİVALE DOYDU

Giresun Belediyesi tarafından düzenlenen bu yıl 39’uncusu düzenlenen Uluslararası Giresun Aksu Festivali tamamlandı.


AksuFest-21016-6Giresun Belediyesi tarafından düzenlenen 39’uncu Uluslararası Giresun Aksu Festivali tamamlandı. Bölgede yaşanan terör olayları festivale katılımın azalmasına neden oldu.

Aksu Mahallesi’nde düzenlenen festivalin açılış törenine Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, CHP İl Başkanı Necati Tığlı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Defterdar Musa Koçulu, Uluslararası Dünya Festivaller Birliği (CIOFF) Türkiye Temsilcisi Savaş Tuğsavul ve Kent Konseyi Başkanı Uğur Karaibrahimoğlu katıldı. Gürcistan, Makedonya, Slovakya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti,Azerbaycan, Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Polatlı Belediyesi, Giresun Belediye Konservatuvarı ve GİFSAD halk oyunları ekiplerinin de katılımı ile yapılan festivale vatandaş katılımı ise çok az oldu.

AksuFest-21016-7Festivalin açılış konuşmasını yapan Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, atalarından kalan gelenekleri gelecek nesillere aktarmayı borç bildiklerini belirterek şunları söyledi:

‘Bugün alışılmışın dışında bir gün yaşıyoruz. 3 bin yılı aşkın süredir devam ediyor. Ama bugün hayal kırıklığı içerisindeyim. Ülkemizde yaşanan terör olayları artık tüm yaşantımızı etkiliyor. Sadece Güneydoğu’da değil, Karadeniz’de de, Trakya’da da maalesef etkili oluyor. İnşallah terör belasından biran önce kurtuluruz. İnsanlarımız yaşamaya, yaşatmaya, eğlenmeye devam eder. Aksu Festivali’ni iptal etmedik. Şehitlerimize ve gazilerimize olan saygı nedeniyle festivalin konser bölümünü iptal ettik. Bu kararı almak zorundayız. Çünkü komşuda cenaze varken bizde düğün olmaz. Atalarımızdan kalan bu geleneği bizlerde gelecek nesillere aktarmalıyız. Festivalimiz hayırlı olsun.

AksuFest-21016-4Başkan Aksu’nun konuşmasının ardından festivale katılanlar ve konuk ülkelerin halk oyunları ekiplerinin temsilcileri gelenekler gereği dilek tutarak, üç kez sacayağından geçti. Katılımcıların ortak dileği ise biran önce tüm dünyaya barışın gelmesi oldu. Sacayaktan geçenler daha sonra Aksu Deresi’ne sırtlarını dönerek 7 çift, bir tek taş attı.

AksuFest-21016-3Misafir ülke halk dansları toplulukları ile GİFSAD, Süleymanpaşa ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden gelen ekipler gösteri sundu.

AksuFest-21016-218-23 mayıs tarihler arasında gerçekleştirilen ve 5 gün süren Festival kapsamında: 18 Mayıs’ta Atatürk Meydanı’nda Gezfod Fotoğraf Sergisi, 19 Mayıs’ta Gifod Atatürk Meydanı’nda Fotoğraf Sergisi, Can Akengin Sanat Galerisi’nde Tulüğ Sanat Atölyesi El Sanatları Sergisi, Karma Resim Sergi, 39. Festival Yürüyüşü, 20 Mayıs’da çeşitli açılış tören aktiviteleri, 21 Mayıs’da yüzme yarışları, 22 Mayıs’da Aksu Yarı Maratonu, Off – Road Yarışları, Briç Turnuvası ve bilardo turnuvası düzenlendi. Yarışlarda dereceye girenlerede hediyeler verildi.

AksuFest-21016-5

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?