• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

GİRESUN ADASI BOTANİK BAHÇE’YE ÇEVRİLECEK

Giresun Adası, her yönüyle zengin bir turizm potansiyeline sahip olması için DOKAP tarafından ’Botanik Bahçe’ye çevrilecek.


ADA-TURİZM-SEZONUNA-HAZIRLANIYOR-0Doğu Karadeniz’de üzerinde insan yaşayabilen tek ada olan ve ikinci derece doğal ve arkeolojik SİT Alanı ilan edilerek koruma altına alınanGiresun Adası her yönüyle zengin bir turizm potansiyeline sahip olması için DOKAP tarafından Giresun Adası ’Botanik Bahçe’ye çevrilecek.

Konuyla ilgili bilgi veren DOKAP Başkanı Ekrem Yüce; “Doğu Karadeniz’de üzerinde insan yaşayabilen tek ada olan ve ikinci derece doğal ve arkeolojik sit alanı ilan edilerek koruma altına alınan Giresun Adası her yönüyle zengin bir turizm potansiyeline sahiptir. Adada yapılan kazı çalışmaları neticesinde Roma dönemine ait tapınak ve Bizans dönemine ait kilise kalıntısı bulunmuştur. Giresun adası tarih içinde Aretias; Areionesos, Nesos, Area, Areos, Chalcetiris gibi adlarla anılmıştır. Ada henüz turizme açılmamıştır. Yaklaşık 40.000 m2 büyüklüğünde olan adanın kıyı ile uzaklığı yaklaşık 1,6 km’dir. Adaya gemiler çekeği balıkçı barınağından tekneler ile yolculuk yaklaşık 15-20 dakika sürmektedir.

Tarihi Giresun adası eşsiz doğal ve tarihi güzellikleri ile Giresun’u ziyaret edecek turistlerin ziyaretine açılacaktır. Adanın barındırdığı doğal ve tarihi güzellikler dünya çapında tüm eko-turizm meraklılarını sadece adayı ziyaret etmek için bile Giresun’a çekebilecek niteliktedir. Mevcut hali ile gelen ziyaretçilerin taleplerine ihtiyaç veremeyecek durumdadır. Adanın mevcut durumu kontrolsüz durumda kuşlara terk edilmiş görüntüsü sergilemektedir. Adayla ilgili tarihi ve doğal güzelliklerin detaylarını ziyaretçilere anlatacak rehberlik hizmetleri bulunmamakta, sosyal donatı alanları ve temel ihtiyaçların karşılanabileceği alanlar adada yer almamaktadır.

Giresun adası kuş envanterinde toplam 14 tür kaydedilmiş, bitki envanterinde ise toplam 76 takson (tür) belirlenmiştir.

Giresun adasına ilişkin bugüne kadar birçok fikir ve proje ortaya atılmış DOKAP Bölge Kalkınma İdaresinin kurulması ile konu Başkanlığımız tarafından ele alınmış olup, Başkanlığımız koordinasyonunda yapılan toplantılarda Giresun Valiliği, Giresun İl Özel İdaresi, Giresun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı yetkilileri ile projenin durumu hakkında yol haritası çıkarılmıştır.

GiresunAdasıBotanikParkOlacak-22015-2018 DOKAP Eylem Planına ve 2015 Yatırım Programına Başkanlığımız teklifi ile eklenen “Giresun Adası Botanik Bahçe Projesi”nin finansmanı DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi bütçesi ile sağlanacaktır.

Proje ile Karadeniz’in tek adası olan Giresun Adasının turizme kazandırılması hedeflenmektedir.
Projenin fizibilite çalışması Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’na yaptırılmıştır. Bu aşamada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile koordineli olarak diğer gerekli çalışmalara başlanmıştır.

Başkanlığımız koordinasyonunda devam eden projede, Uygulayıcı Kuruluş olarak Giresun İl Özel İdaresi’ne tevdi edilmiştir.

Uygulayıcı Kuruluş olan Giresun İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan teknik projeler Başkanlığımıza sunulmuş bazı değişiklikler yapılarak son haline getirilmiş ve Kalkınma Bakanlığına onaylanmak üzere gönderilmiştir.

Proje, Giresun Merkez Gemilerçekeği Mahallesi’nde sahil yolunun deniz tarafında denize doldurma ve kurutma yoluyla elde edilen alanda ve Üç Kayalar Balıkçı Barınağı’nın kapsadığı alanda sosyal donatı alanları olacak şekilde ve Gemilerçekeği Mahallesi 331 ada ve 1 parselde yer alan Giresun Adası üzerinde düzenlenecek Botanik Bahçe ile birlikte değerlendirilmiş ve toplam 6.000.000,00TL ödenek Kalkınma Bakanlığı tarafından 16/10/2015 tarihinde onaylanmıştır.” İfadelerini kullandı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?