• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

30 Aralık 2014

GİRESUN ADASI BOTANİK PARKI OLACAK

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı, ada botanik bahçesini kurma çalışmaları kapsamında 25 milyon lira harcayarak Giresun Adasında “Botanik Parkı” oluşturacak.


GiresunAdasıBotanikParkOlacak-2Doğu Karadeniz bölgesi çok önemli bir yatırım daha kazanıyor. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA), Giresun Adası’nın turizme kazandırılması çalışmaları kapsamında, “Ada Botanik Parkı” kurma çalışmalarını hayata geçiriyor.

Doğu Karadeniz’in tek adası olan ve 26 kuş türü ile manastır harabesi, şarap fıçıları, sur gibi tarihi kalıntıları içerisinde barındıran Giresun Adası, yaklaşık 25 milyon lira harcanarak hayata geçirilecek proje kapsamında kültür ve doğa turizmi açısından da önemli bir merkez haline gelecek.

Yaklaşık 40 dönümlük alanı kapsayan ada’da çalışmalar tarihi dokusuna fazla dokunulmadan titizlikle sürdürdürülecek. Proje 2015 yılında uygulanmaya başlanacak.

GiresunAdasıBotanikParkOlacak-3Adaya altın postu aramak için gelen Herkül ve Argonotların mitolojik hikayesi, savaşçı Amazon kadınlarının üs olarak kullandığı rivayetiyle dikkati çeken Giresun Adası, otantik bitki örtüsüyle de turistlerin ilgisini çekiyor.

Giresun Adası projenin tamamlanmasıyla bölgeye daha fazla turistin uğradığı cazibe merkezi haline gelmesi hedefleniyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?