• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

GİRESUN FINDIK PAZARI’NA MUHTEŞEM FINDIK HEYKELİ

Karadeniz’in en önemli tarım ürünlerinden ve simgelerinden olan fındığın Giresun’da yapılan dev heykeli düzenlenen törenle açıldı.


FındıkHeykeliAçıldı-2Fındık tarihinin en önemli fındık alım satım merkezi olan Giresun Fındık Pazarı’na Belediye tarafından yaptırılan muhteşem fındık heykeli törenle açıldı.

Giresun’da Fındık Pazarı olarak adlandırılan Satım Sokak ve çevresinde iki ay önce tamamlanan, düzenlemeden sonra Belediye Başkanı Kerim Aksu’nun talimatları ile yaptırılan Fındık Heykeli’nin açılışına Vali Hasan Karahan, Emniyet Müdürü Uğur Öztürk, Ticaret Borsası Başkanı Temel Yanıkoğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, bürükratlar, siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum örütleri ve vatandaşlar katıldı.

FındıkHeykeliAçıldı-3Açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Kerim Aksu, Fındık Pazarı olarak bilinen bölgenin şehrin en eski yerleşim ve ticaret merkezi olduğunu, bu bölgeyi simgeleştirdiklerini söyledi. Aksu; “ Bu bölge fındık alım satımı yapılan, fındık fiyatının belirlendiği tarihi öneme sahip bir yerdir. Şu anda belki bu özelliğinden uzaklaşsa da Tarihi Fındık Pazarı’nı yaşatmak istiyoruz. Öncelikle 10 bin metrekare alana sahip bölgede yeni düzenleme yaptık. İki ay önce hizmete açtık. Tarihi Fındık Pazarı’nın unutulmaması için Giresun’un kaliteli fındığını simgeleyen bir fındık heykeli yaptırdık. Bu heykel sayesinde bu bölgenin Fındık Pazarı olduğu gelecek nesillere taşınmış olacak. Torunlarımız belki 30 yıl sonra bu heykel neden burada dediklerinde, bölgenin hikayesini dinleyebilecekler.” dedi.

Fındık heykeli; Belediye Başkanı Kerim Aksu, Vali Hasan Karahan, Emniyet Müdürü Uğur Öztürk ve diğer davetliler tarafından kurdelesi kesilerek açıldı. Fındık heykelinde, el içersinde üçlü yeşil kabuklu çotanak figürü yansıtıldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?