• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

GİRESUN KARAGÖL YAYLASINA DEV PROJE

Giresun’un Dereli ilçesine bağlı Karagöl yaylasına kayak merkezi, spor tesisleri ve Türkiye’nin en büyük alabalık göletinden oluşan bir proje hazırlandı.


Giresun-Karagöl-Yaylasına-Dev-Proje-6Giresun’da turizmin gelişmesi için önemli projeler hazırlanıyor. Bu çerçevede Karagöl yaylasına kayak merkezi, spor tesisleri ve ülkemizin en büyük alabalık göletinden oluşan bir proje hazırlandı.

Giresun Valisi Hasan Karahan’ı ziyaret eden Milletvekili Sayın Adem Tatlı, Bulancak Belediye Başkanı Recep Yakar ve Kovanlık Belediye Başkanı Mehmet Küçük projeyle ilgili bilgi alışverişinde bulundular.

Projeyle ilgili hazırlanan CD’yi Vali ile birlikte izleyen Milletvekili Tatlı, projenin Giresun turizmimin gelişmesine büyük katkı sağlayacağına inandığını söyledi. Tatlı, projeyi Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu ve Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu’na sunduğunu ve Başbakanımız ve Bakanımızdan destek sözü aldığını da sözlerine ekledi.

Projeyi oldukça beğenen Vali Karahan, bu tür projelerle ilimizin önemli turizmim merkezlerinden biri olacağını kaydetti.

Giresun-Karagöl-Yaylasına-Dev-Proje-1KARAGÖL DAĞLARI VE YAYLALARI

Karagöl Dağları; Dereli İlçesinin güneybatısında, Giresun-Ordu-Sivas İllerinin birleşme noktasına yakın bir konumda, Giresun’un en yüksek ikinci dağı konumunda 3107 metre yükseklikte bulunmaktadır. Karagöl Dağında bulunan; Karagöl Krater Gölü çevresindeki çayırlarla kaplı alanlar yörenin en meşhur yaylalarından birini oluştururlar. Dağın kuzeybatısında Ordu İli sınırına yakın olan bölgede Elmalı, Bozat Taşı ve İnboynu obalarıyla çevrili 3107 metrelik Karagöl tepesinin hemen altında bir buzul gölü olan Aygır Gölü bulunmaktadır. Doğuya doğru gittikçe dağdaki en büyük göl olan Karagöl Gölü ve bu gölün Aksu köyüne doğru inen vadisinde Bağırsak Gölü bulunmaktadır. Bağırsak Gölü’nün biraz altında ise Eğrikaya Obası yer alır. Karagöl Dağlarının en doğusunda bulunan 3040 metre yüksekliğindeki Kırklar tepesinin kuzey batı yamacında Camlı göl, doğu yamacında Sağrak Göl bulunur. Sağrak Göl’ün alt tarafındaki vadide ise Kanıağıl, Avşar, Yukarı Belen ve Aşağı Belen obaları yer alır. Yürüyüş sporuna çok elverişli olan Karagöl dağlarında yaz aylarında rehber eşliğinde yürüyüş yapılabilir.

Giresun-Karagöl-Yaylasına-Dev-Proje-2

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?