• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

GİRESUN’DA DEV DALGALAR

Giresun dün gece yarısından sonra başlayan ve sabah saatlerinde de yer yer etkili olan fırtına nedeniyle oluşan dev dalgalar Karadeniz Sahil yolunu sular altında bıraktı.


GİRESUNDALGALAR2Sabah saat: 08:30-09:00 saatlerinde kuvvetli rüzgarın etkisiyle oluşan dalgalar; Karadeniz Sahil Yolunun Giresun şehir içi geçişi Liman kavşağından, Keşap Durağı ve Emniyet Müdürlüğü önüne kadar olan bölümde yaklaşık 1 km’lik alan sular altında kalırken, yoğun su kitlesi nedeniyle Karadeniz Sahil Yolu, Ordu ve Trabzon istikametlerine her iki yöne yaklaşık 1,5 saat süreyle trafik ekiplerinin koordinesinde yol trafiğe kapatıldı.

GİRESUNDALGALAR3Dalgaların etkisini kaybetmesi ve suların çekilmesiyle; Giresun İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), Karayolları, İl Özel İdaresi, İl Emniyet Müdürlüğü ve Belediye ekiplerinin çalışmaları neticesi Karadeniz Sahil yolu saat 11.00’de her iki yöne kontrollü olarak trafiğe açıldı.
Yol üzerinde park halinde bulunan birçok araç yola vuran dalgalardan etkilenirken, Emniyet Müdürlüğü binası ile Askerlik Şubesi binasını da su bastı. Birçok araç kapanan Karadeniz Sahil Yolu nedeniyle yolda mahsur kalarak, uzun araç kuyruklarının oluşmasına neden oldu. Ulaşım; Giresun şehir içinden sağlandı.

Şiddetli dalgaların etkisini sürdürdüğü ilimizde, balıkçılar da fırtına nedeniyle denize açılamadı.

GİRESUNDALGALAR5Yaşanan deniz taşkını sonucu yapılan hasar tespit çalışmasında; Polis Merkezi Amirliğine 7 adet araç sürücüsü araçlarının hasar görmesi nedeni ile müracaatta bulunurken, ekiplerimizin yapmış olduğu çalışmalarda 11 aracın daha hasar gördüğü fakat araç sahiplerinin kasko şirketleri ile görüşerek araçlarını fotoğraflayarak çekici marifeti ile çektirdikleri tespit edildi.

Ayrıca vatandaşlarımıza ait 3 Daire, 3 Depo,4 işyeri ve 3 Kazan dairesi ile dalgaların etkili olduğu mevkide bulunan ağaçlar demir korkuluklar, kaldırım taşları ve banketlerde de büyük çaplı hasar meydana geldiği belirlendi. Oluşan dalgalar nedeniyle sahil kenarında bulunan bazı eğlence merkezleri ve kafeleri tahrip olarak, dalgaların etkisiyle oluşan su baskınlarına maruz kaldığı tespit edildi.

Bahse konu olay ile ilgili hastaneler ve sağlık kuruluşları ile kurulan iletişim sonucunda herhangi bir can kaybı ve yaralanma olmadığı anlaşıldı.

GİRESUNDALGALAR4Aksu: “Bu Yol Karadeniz’ E Uygun Değil”

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu bölgede inceleme yaparak şu açıklamayı yaptı: ” Giresun bu tehlikeyi 5 yılda bir yaşıyor. Daha önce 1999 ve 2009 yılında aynı felaketi gördük. Yoldaki araçlar oyuncak gibi suların önünde savruldu. Deniz yola taştı. Bugün aynı manzara ile karşı karşıyayız. Yıllardır ifade ediyoruz. Yapılan bu yol Karadeniz iklim şartlarına uygun değil. Araçlar hasar gördü, binalar hasar gördü, yollar hasar gördü. Bu yol, vatandaşın mal ve can güvenliğini tehdit ediyor. Biran önce bu yol yeniden masaya yatırılmalıdır. Karayolları hatasıyla yüzleşmelidir. Karayolları hatasını düzeltmelidir.”

GİRESUNDALGALAR6Belediye Başkanı Kerim Aksu, Vali ve Emniyet Müdürü ile görüştüğünü, can kaybı olmamasının sevindirici olduğunu belirterek ; ” Vatandaşlarımızın sakin olmalarını, acil olmadıkça araçlarını çıkarmamalarını istiyorum. Afette zarar görenlere her türlü yardımı yapıyoruz. Tüm birimlerimiz vatandaşların zarar görmemesi için teyakkuz halindedir. Yaptığımız tespitlere göre 30 dolayında aracın hasar gördüğüdür. Bu felaketlerin bir daha yaşanmaması için bugünden tedbir alınması gerekir. ” diye konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?