• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

23 Ekim 2014

ELEKTRİKLİ ÇİT UYGULAMASI

Giresun’da yaban hayvanı zararlarına karşı korunmada psikolojik bir bariyer çalışması olarak Elektrikli çit uygulaması yapıldı.


giresunelektrikli çit3Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, 12. Bölge Müdürlüğüne bağlı Giresun Orman ve Su işleri Şube Müdürlüğünce, yaban hayvanlarının arıcılık ile tarımsal üretim alanlarına verdikleri zararın önüne geçilebilmesi ve arı kovanlarını ayı saldırılarına karşı korunması amacıyla ‘elektro-şok tel çit sistemi’ desteği kullanılarak yöre halkı ile yaban hayvanları arasındaki çatışma en aza indirilmeye çalışılıyor. Giresun’da elektrikli çit kurulumu, arıcılıkla ilgilenen 21 üretici/kişiye uygulanarak hibe edildi.

Yapılan açıklamada “ilimizde özellikle ayılardan kaynaklı zararların çokluğu veartış göstermesi, fırsatçı özellikteki ayılar ile yöre halkı arasında geçimsizliğe ve dolayısıyla çatışmalara neden olduğu bilinmektedir. Yaban hayvanlarının çiftçi/üreticiye verdiği zarardan dolayı gerekli önlemlerin alınması amacıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, 12.Bölge Müdürlüğüne bağlı Giresun Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğümüze yapılan şikâyet kapsamındaki başvuruların sayısında da bir artış gözlenmiştir. Talepler değerlendirildiğinde, ekonomik kayba neden olan zarar boyutunun, başta arıcılar olmak üzere sebze-meyve yetiştiriciliği yapan çiftçilerde yoğunlaştığı görülmüştür. Özellikle ekili tarım alanlarına giren yaban giresunelektrikli çit4domuzu ve arı kovanlarına saldıran ayılara karşı alınan ‘caydırıcılar’ bir çözüm getirmeyince, dünyada yaygın bir şekilde kullanılan en etkili yabani hayvanları uzaklaştırma yöntemi ve/veya ‘fiziksel bir bariyer olmakla birlikte daha çok psikolojik bir bariyer’ olan elektro-şoklu çit sistemleri uygulanmaya başlanmıştır. Özellikle arıcılar ve küçük çaplı bahçe sahiplerinin kovanlarını ve bahçelerini koruyarak ekonomik kayıplarını önlemek maksadıyla Elektro Şoklu Çit Sistemleri en etkili mücadele yöntemi olarak görülmüştür.” denildi

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?